reklama

Co dzieje się z migrantem po zatrzymaniu? Szczegóły procedury Straży Granicznej

Podczas czwartkowej sesji Rady Gminy Dobra komendant Placówki Straży Granicznej w Szczecinie płk SG Zbigniew Pałka, przedstawił procedurę postępowania wobec migrantów.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Szczecinie płk SG Zbigniew Pałka / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oczywiście jeżeli te osoby mają nielegalny pobyt, jeżeli te osoby próbują przekroczyć granicę wbrew przepisom to one są zatrzymywane administracyjnie tłumaczył radnym płk Zbigniew Pałka. – Dalsza sekwencja zdarzeń, dotycząca tych osób jest zależna od naszych ustaleń. Każda osoba jest wysłuchana lub przesłuchana i w zależności co zezna, jakie informacje nam przekaże, takie my represyjne środki potem stosujemydodał.

Z wypowiedzi komendanta wynika, że weryfikacja sytuacji cudzoziemca opiera się w dużej mierze na jego własnych zeznaniach.

Co dzieje się w sytuacji, gdy migrant nielegalnie przekroczy granicę? Straż Graniczna wszczyna postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem decyzji nakazującej opuszczenie terytorium Polski. Migrant ma na to 14 dni.

Jeżeli się nie podporządkuje i spotkamy go ponownie, następuje kolejna forma represji z naszej strony. Zatrzymujemy takiego cudzoziemca i powodujemy jego przymusowe wydalenie. Kolejnym krokiem są ośrodki przymusowe Straży Granicznej. Najbliższe takie miejsce jest w Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Białej Podlaskiej, Lesznowoli pod Warszawą i Przemyślutłumaczył Pałka.

Pozostaje jednak pytanie: co dzieje się z migrantem, jeśli nie opuści kraju w wyznaczonym terminie, a funkcjonariusze go ponownie nie zatrzymają?

Choć procedury postępowania wobec migrantów zostały przedstawione jasno, niepokój budzą sytuacje, w których osoby te znikają z radarów służb. Gdy migrant nie opuści kraju w wyznaczonym terminie, a funkcjonariusze nie zdołają go ponownie zatrzymać, trudno mówić o skutecznej kontroli.

Właśnie takie przypadki budzą obawy mieszkańców. Wnioski z dyskusji i prezentowanych procedur pokazują, jak ważna powinna być otwarta komunikacja z lokalną społecznością w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa.

Udostępnij Artykuł:

Ostatnia modyfikacja: 1 lipiec 2025, 16:07