reklama
  • Polityka
  • Publikacja:

Radni na 4. sesji Rady Gminy Dobra zwiększyli sobie diety

Radni Rady Gmina Dobra głosami Koalicji Obywatelskiej, Komitetu Wyborczego Grzegorza Śliwińskiego oraz Aktywnych dla Gminy Dobra podjęli uchwałę zwiększającą wysokość diet radnych.

(od lewej) Waldemar Kitlas, Marcin Sobierajski, Łukasz Bojanowski / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekty uchwał zawierają informację o skutkach finansowych, ale tutaj to niestety, jeśli ta uchwała zostanie podjęta, to pani skarbnik będzie musiała podjąć wysiłki, żeby to finansowanie zapewnić. To nie jest budżet, że wprowadzając zmiany, od razu wskazuje się źródło pokrycia. Na tę chwilę o ile się nie mylę, środki są zabezpieczone do października, nawet przy zwiększonych wydatkach, więc będzie musiała pani skarbnik na sesji wrześniowej stosowną poprawkę zaproponowaćpowiedział wiceprzewodniczący Rady Gminy Dobra z ramienia Komitetu Wyborczego Grzegorza Śliwińskiego Bartłomiej Miluch.

Na podjętej uchwale najwięcej skorzystają radni będący członkiem jednej komisji i pełniący funkcję jej przewodniczącego. W tym przypadku różnica względem poprzednich stawek wzrosła o 1352,81 zł do kwoty 2576,77 zł.

Po 1299,12 zł zyskają z kolei wiceprzewodniczący Rady Gminy Dobra (w obecnej kadencji jest ich troje – przyp. red.), a także radni będący członkiem dwóch komisji i pełniący funkcję przewodniczącego w jednej z tych komisji.

Najmniej skorzystają radni niebędący członkiem żadnej komisji stałej. Tutaj stawka zmieni się o zaledwie 214,73 zł i wyniesie 858,92.

O tym, że radni gminni powinni otrzymywać odpowiednio wysokie wynagrodzenie, nie budzi aż takich kontrowersji, jak fakt, że zwiększenie diet radnych nie było planowane w budżecie Gminy Dobra na rok 2024.

Oczywiście rozmawialiśmy o podwyżkach diet radnych, ale mieliśmy się spotkać i to przedyskutować. Po czym składacie państwo projekt zmiany wysokości diet bez konsultacji, przede wszystkim z panią skarbnik. Prosiłam o spotkanie, była deklaracja, że będziemy rozmawiać, będziemy współpracować, a stawiacie nas pod murempodkreśliła wójt Gminy Dobra Magdalena Zagrodzka.

Dotychczasowa uchwała w sprawie wysokości stawek diet dla radnych obowiązywała od października 2019 roku.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.