reklama

Nowa koncepcja diagnostyki i leczenia raka piersi w Powiecie Polickim

Podczas sesji Rady Miejskiej w Policach prof. Piotr Prowans, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zaprezentował koncepcję kompleksowej diagnostyki i leczenia raka piersi dla Powiatu Polickiego.

prof. Piotr Prowans, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aby możliwa była jej realizacja, niezbędne jest wyposażenie w specjalistyczny sprzęt — aparat USG oraz mammotom wspomagany próżnią.

Bez nowoczesnego sprzętu nie ma mowy o wczesnym wykrywaniu raka piersipodkreślał prof. Prowans. – Bez wsparcia technologicznego nie jesteśmy w stanie ocenić niewielkich zmian nowotworowychdodał.

Dzięki zastosowaniu mammotomu wspomaganego próżnią możliwe jest nakłucie zmiany nowotworowej kaniulą (specjalistyczną igłą – przyp. red.) i pobranie materiału do badania dla patomorfologa.

Moja prezentacja ma na celu uświadomienie państwu, że specjalistyczny sprzęt służy przede wszystkim pacjentomzaznaczył prof. Piotr Prowans.

Kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przypomniał, że na terenie gminy Police mieszka około 20 tysięcy kobiet, natomiast w całym powiecie liczba ta sięga blisko 40 tysięcy.

Koszt zakupu obu urządzeń wynosi około 950 tysięcy złotych. W ich zakupie pomóc ma Gmina Police.

Ostatnia modyfikacja: 29 kwiecień 2025, 18:04