reklama

reklama

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Trzebież: więcej drewna, nowe nasadzenia i ochrona przed zagrożeniami

Plan urządzenia lasu to kluczowy dokument określający zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Opracowuje się go na 10 lat, a zatwierdza Minister Klimatu i Środowiska.

Grzegorz Wojtkowiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na terenie Nadleśnictwa Trzebież zapas drzewostanu według stanu z 2017 roku wynosił 6,7 miliona metrów sześciennych – to o pół miliona więcej niż w roku 2007.

Gospodarka leśna funkcjonuje po to, by systematycznie uzupełniać drzewostan. Niestety, zmiany klimatyczne, z którymi mamy dziś do czynienia, są dla niego niekorzystnepowiedział Grzegorz Wojtkowiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież.

W 2025 roku planowane jest pozyskanie niespełna 115 tysięcy metrów sześciennych drewna, z czego około 10 tysięcy metrów sześciennych stanowić będzie drewno opałowe przeznaczone dla gospodarstw domowych. Szacowany przyrost drzewostanu w tym samym roku ma wynieść około 180 tysięcy metrów sześciennych.

W 2024 roku sprzedano łącznie niespełna 120 tysięcy metrów sześciennych drewna, a w ramach odnowień i zalesień posadzono 1,2 miliona sadzonek.

Przychody Nadleśnictwa Trzebież w 2024 roku przekroczyły 37 milionów złotych.

W ubiegłym roku na terenie naszych lasów odnotowano 17 pożarówpoinformował Grzegorz Wojtkowiak. – Koszt działań związanych z ochroną przeciwpożarową wyniósł 750 tysięcy złotychdodał.

Nadleśnictwo prowadzi również działania związane z usuwaniem drzew niebezpiecznych, które mogą zagrażać życiu lub mieniu. Roczny koszt takich prac szacowany jest na około 200 tysięcy złotych.

Za bezpieczeństwo w lasach odpowiada Straż Leśna.

Udostępnij Artykuł:

Ostatnia modyfikacja: 27 maj 2025, 09:05