• #Opinie
  • Publikacja:

Zmiany struktur zarządzania spółkami Skarbu Państwa to konsekwencja zmiany rządu

Obserwowane od niedawna zmiany struktur zarządzania spółkami Skarbu Państwa to konsekwencja zmiany rządu i powołania nowego Ministra Aktywów Państwowych.

Zmiany w MAP schodzą kaskadowo na wszystkie spółki z udziałem Skarbu Państwa i dotarły do Grupy Azoty S.A., a następnie dotrą do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Nie dziwi fakt, że przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A. został Hubert Kamola, osoba od kilkunastu lat związana z branżą nawozową i chemiczną, wieloletni pracownik Zakładów Azotowych w Puławach, największego zakładu produkcyjnego w strukturach Grupy Azoty S.A.

Dziwi natomiast brak w strukturach Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A. przedstawicieli środowisk bliskich Zakładom Chemicznym w Policach, ale i zakładów w Tarnowie czy Kędzierzynie. Dlaczego? Z prostego powodu Grupa Azoty została powołana do „życia” w celu uzyskania efektu skali i stworzenia Polskiego „Championa” branży nawozowej i chemicznej. Tak duża grupa kapitałowa, rozproszona po całej Polsce powinna mieć w strukturach nadzorczych przedstawicieli każdego z regionów, w których występują jej członkowie w celu skutecznego nadzorowania procesów konsolidacji i dbania o interes społeczny i ekonomiczny poszczególnych regionów.

Innym elementem jest dobór właściwych przedstawicieli spółek w Radzie Nadzorczej. Powinny to być osoby z doświadczeniem nie tylko w samym nadzorze, ale w branży nawozowej i chemicznej, ponieważ rynek ten kieruje się swoimi prawami, cyklami koniunktury, wymogami środowiskowymi, a co najważniejsze dużą specyfiką procesów produkcji. Kompetencje osób zasiadających w organach nadzorczych spółek Grupy Azoty powinny wspierać jej rozwój, aktualnie restrukturyzacje, i zapewnić wsparcie zarządom w realizacji celów przybliżających osiągniecie celu nadrzędnego, jakim jest pełnienie roli lidera branży nawozowej i chemicznej w Europie.

Warto w tym miejscu dodać, że każda ze spółek Grupy Azoty ma swoją specyfikę, swoje wymagania pod kątem technicznym, i w tym miejscu rodzi się kluczowe pytanie, czy instalacje w Zakładach Chemicznych w Policach nie zostały zaniedbane w związku z realizacją projektu Polimery Police, a jeśli tak, to uwaga nowych organów zarządczych powinna skupiać się nie tylko na restrukturyzacji, ale i na zapobiegnięciu konieczności wyłączenia poszczególnych elementów instalacji, ponieważ w Policach jest ona zbudowana jako ciąg powiązanych i współdziałających urządzeń, maszyn, w całym ciągu produkcyjnym.

Życzę naszej Gminie, całemu naszemu regionowi, aby nowe władze dysponowały kompetencjami, doświadczeniem, zapałem i energią niezbędną do odbudowy i rozwoju naszej kluczowej spółki produkcyjnej, o ogromnym znaczeniu dla całej ziemi zachodniopomorskiej.

O Autorze:

Marek Putzlacher to policzanin, blisko 10 lat zatrudniony w Grupie Azoty Zakłada Chemiczne „Police” S.A., m.in. na stanowisku Dyrektora Finansowego, mający zaszczyt – w grupie fantastycznych ludzi – rozpocząć projekt Polimerów Police, który narodził się w głowie Krzysztofa Jałosińskiego ówczesnego prezesa Spółki. Aktualnie Dyrektor Finansowy w międzynarodowej korporacji, działającej na całym świecie, zajmującej się OZE.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.