Zrozumieć well-being – poznaj czynniki mające kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu

Czy spotkałeś lub spotkałaś się już z określeniem well-being? To dość popularne ostatnio wyrażenie dobrze znają pracownicy wielu korporacji i większych firm, ale warto się z nim zapoznać nie tylko ze względów zawodowych. Well-being dotyczy różnych obszarów życia! W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na ważne pytania dotyczące pojęcia well-being, a także dowiesz się, co wpływa na nasze samopoczucie każdego dnia.

Materiał Zlecającego

Well-being – co to znaczy?

Well-being to określenie, które można zapisać także wellbeing lub well being – po przetłumaczeniu z języka angielskiego oznacza ono dobrostan. Jak je rozumieć? Well-being odnosi się do naszego stanu fizycznego i psychicznego, a także do naszych relacji z bliskimi i współpracownikami, poczucia sensu życia i samorealizacji.

Życie człowieka składa się z różnych wymiarów, a well-being dotyczy każdego z nich. Co ważne, poczucie dobrostanu w jednym czy dwóch obszarach nie wystarcza. Chcąc czuć się dobrze na co dzień, należy pamiętać o tym, że jedna sfera naszej egzystencji oddziałuje na inne i trzeba spojrzeć na swoje życie w sposób holistyczny. Koncepcja well-being to kompleksowe podejście do człowieka i zaspokajania jego rozmaitych potrzeb.

Co ma największy wpływ na nasz dobrostan?

Chcesz wiedzieć, co ma szczególne znaczenie dla Twojego dobrostanu? Choć każda osoba jest inna, można wyodrębnić różne czynniki, które są szczególnie istotne dla szeroko pojmowanego wellbeingu. Dobrostan obejmuje kilka obszarów. Pierwszym z nich jest zdrowie fizyczne i psychiczne. Kolejnym istotnym elementem jest umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz zarządzanie własnymi emocjami. Ważnym aspektem jest także zadowolenie z życia zawodowego oraz realizacja swojego potencjału. Dobrostan obejmuje również jakość relacji rodzinnych, partnerskich i zawodowych. Dodatkowo, istotnym elementem jest rozwijanie zainteresowań. Fascynuje Cię geologia? Zdobywanie nowej wiedzy związanej z tym tematem będzie korzystnie wpływało na Twój well-being. To samo dotyczy innych gałęzi nauki!

Jeśli chcesz czuć się dobrze na co dzień, koniecznie zadbaj o to, aby Twoja dieta była zdrowa. Dostarczaj swojemu organizmowi tego, czego najbardziej potrzebuje, bo to podstawa well-being. Koniecznie też zastanów się, czy Twoja aktywność fizyczna jest wystarczająca. Brak ruchu i unikanie sportu to nie tylko droga do nadwagi, ale też przyczyna kiepskiego samopoczucia. Musisz też wysypiać się, bo inaczej rozdrażnienie i osłabiona koncentracja będą Ci przeszkadzać w pracy oraz sprawią, że Twoje relacje z innymi osobami będą napięte. Na Twój dobrostan wpływa także Twoje otoczenie, zwróć zatem uwagę na to, jak czujesz się w swoim domu. Może warto urządzić go tak, by panowała w nim lepsza atmosfera? Oczywiście, na domową atmosferę największy wpływ mają relacje między osobami, które w nim mieszkają – well-being to także dbanie o dobre samopoczucie innych.

Jakie korzyści daje well-being?

Dążenie do poprawy jakości swojego życia jest naturalną potrzebą każdej osoby. Dbając o swój well-being, będziesz zauważać poprawę w różnych obszarach własnej egzystencji. Pamiętaj o tym, aby zachować równowagę w dążeniu do osiągnięcia dobrostanu – nie musisz od razu wdrażać restrykcyjnej diety i ćwiczyć każdego dnia przez dwie godziny. Szukając inspiracji w podwyższaniu swojego well-being, warto wejść na stronę: https://ewolucjamyslenia.pl/.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.