Menu
reklama:

Wernisaż wystawy fotografii Jakuba Kaski w TOEE w Zalesiu

  • Gracjan Broda

W czwartek, 6 grudnia o godzinie 18.00 w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Pejzaż aktyniczny” autorstwa fotografa Jakuba Jana Kaski.

– Cykl „Pejzaż aktyniczny” to początek realizacji mojego marzenia sprzed kilku lat. To próba pójścia w ślady niestrudzonych XIX-wiecznych fotografów pejzażystów i zmierzenia się z trudami fotografowania w terenie, stosując tak chimeryczną technikę, jak mokra metoda kolodionowa z 1851 roku – mówi autor.

Efektem dotychczasowej pracy jest 30 fotografii wykonanych w dwóch głównych XIX-wiecznych technikach pozytywowych: odbitki solnej i albuminy.

– Papiery przygotowuję własnoręcznie, wykorzystując wysokiej jakości papier akwarelowy do odbitek solnych, które finalnie woskuję woskiem pszczelim rozpuszczonym w oleju lawendowym. Odbitki albuminowe kopiuję na bardzo cienkim, ręcznie przygotowanym papierze, a następnie naklejam na tekturki… dokładnie w ten sam sposób jak to robiono w XIX wieku - tłumaczy fotograf Jakub Jan Kaska. - Papiery kopiuję stykowo z negatywami szklanymi wykonanymi w terenie. Odbitki z negatywów formatu 20x25cm nie wymagają powiększania, czyli rozmiar odbitki jest równy rozmiarowi szklanego negatywu. Fotografuję, używając oryginalnych, mosiężnych obiektywów z epoki, przez co uzyskuję specyficzny, ostry, ale i plastyczny rysunek obrazu – kontynuuje Kaska.

Jakub Jan Kaska urodził się w 1984 roku w Krośnie na Podkarpaciu. Amator pierwotnych technik fotograficznych i klasycznych walorów obrazu. Od roku 2016 skupiony na mokrej metodzie kolodionowej.

Kiedy: 6 grudnia godzina 18.00

Gdzie: Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu

Bilety: - wstęp bezpłatny -

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan BrodaZOBACZ TAKŻE:Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją