reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Fate: „Jeśli moje środowisko powierzy mi takie zadania, to jestem gotowy podjąć to wyzwanie”

Z Shivanem Fate radnym Rady Powiatu w Policach z ramienia Platformy Obywatelskiej o zbliżających się wyborach parlamentarnych, wyborach samorządowych, polityce senioralnej na terenie powiatu polickiego oraz pozyskiwaniu środków zewnętrznych rozmawiał – Gracjan Broda.

Shivan Fate

na zdjęciu: Shivan Fate (radny Rady Powiatu w Policach z ramienia Platformy Obywatelskiej )

Wielkimi krokami zbliża się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na jesieni. Jak ważne są to wybory dla całego środowiska związanego z Platformą Obywatelską?

Dla nas powiedziałbym, że są to najważniejsze wybory od 1989 roku. Nie tylko dla naszego środowiska, ale dla całej Polski. Dla wszystkich sił demokratycznych w naszym kraju, dla które osób nadal wierzą w państwo prawa i w instytucje demokratyczne. Te wybory będą nakreślać na długie lata kierunek, którym będzie szła Polska, czy kraj w środkowej Europy, czy jako społeczeństwo, które będzie miało do wyboru Polskę bliżej UE, czy też bliżej wschodu (np. Białoruś). Ja wybieram ten pierwszy wariant.
W ostatnich latach możemy zaobserwować wiele zmian w Polsce, szacunek do instytucji państwa jest coraz słabszy, ludzie już mniej wierzą w niezależność sądów, prasa traci swoją niezależność i mógłbym tak długo jeszcze wymieniać. Chciałbym dodać, że te wybory określą czy dalej w Polsce będzie wdrażana polityka pasywna, czy też polityka aktywna. Tam, gdzie szanuje się osoby pracujące, dba się o osoby słabsze, które faktycznie potrzebują pomocy. Jednym słowem to jest wybór pomiędzy tym, jak wcześnie powiedziałem dwoma kierunkami, Polska o standardach Europy Zachodniej bądź Wschodniej. Wybór należy do nas, do obywateli, wierzę w mądrość naszych obywateli i we właściwy wybór.

Wielu obserwatorów uważa, że wynik wyborczy osiągnięty w trakcie wyborów parlamentarnych, będzie miał kluczowe znaczenie w zaplanowanych na wiosnę 2024 wyborach samorządowych. Pan podziela tę opinię, czy jest zdania, że to nie będzie miało żadnego znaczenia?

Z mojego punktu widzenia będzie to miało wpływ, ponieważ te wybory będą swojego rodzaju sondażem na żywym organizmie. Kiedyś w Polsce wybory parlamentarne miały mały wpływ na to, co się działo w wyborach samorządowych, natomiast od kiedy rządzi PiS w Polsce, to się zmieniło. Chociażby dlatego, że w samorządach, w których nie rządzą osoby z tej opcji (PiS), były trudności z uzyskaniem środków krajowych. Stąd też nie raz słyszymy, że jeśli będzie rządziła odpowiednia opcja w danym samorządzie, to jest to dla nich bardziej opłacalne. Zresztą pamięta Pan w ostatnich latach, na czym polegał podział środków krajowych pomiędzy samorządami, nie raz gminy naszego powiatu dostawały po prostu 0 zł, a składały wnioski na konkretne kwoty. Wiem, że Pan może mi powiedzieć, ale skądże? Przecież nie raz Powiat Policki, Gmina Dobra, czy Gmina Police otrzymywały środki. Zgadza się, ale proszę zrobić analizę, jak wyglądały różnice w podziale tych środków pomiędzy województwami, gminami i powiatami z daną opcją polityczną. Podsumowując, dużo osób na poziomie lokalnym będzie głosowało także dlatego, aby uniknąć możliwości stracenia środków dla swojego samorządu. Poza tym, jak możemy zaobserwować, ten rząd nieszczególnie darzy sympatią samorządy, a raczej preferuje sposób centralnego zarządzania. Moim zdaniem, jeśli wygra obecna opcja (mam nadzieję, że nie) to powoli władza będzie likwidować samorządy, kto wie, czy podział administracyjny w Polsce nie powróci do czasów 49 województw.

Platforma Obywatelska w powiecie polickim mocno pracuje na swój wynik wyborczy podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Jakie cele, jako lokalne struktury, stawiacie Państwo przed sobą? Dziś współrządzicie w Powiecie Polickim oraz Gminie Police.

Fakt, nasze struktury pracują na wysokich obrotach, właściwie od momentu przygotowań do wyborów samorządowych w 2018 roku nie zwalniamy tempa. Tak powinno być. Jeśli chodzi o cele na kolejne wybory to my, jako poważna partia polityczna w Polsce (największa po stronie opozycji) mamy swoje plany. Natomiast tu należy inaczej to rozpatrywać, ponieważ wybory samorządowe mają inną specyfikę niż wybory parlamentarne. Żebym nie przedłużał, uważam, że na poziomie powiatu udało nam się zrealizować dużo w tej kadencji (razem z naszym koalicjantem w powiecie). Natomiast jeśli chodzi o gminę, to przyzna Pan, że nie mamy wielkiego wpływu na podejmowane tam decyzje, to m.in. dlatego, że nie mamy swojego przedstawiciela we władzy wykonawczej, ale mimo wszystko kilka spraw udało nam się załatwić. Mam własne zdanie w niektórych kwestiach, niekoniecznie zgodne z polityką prowadzoną przez naszego koalicjanta. Podsumowując mamy ambicję, aby wygrać wybory w powiecie polickim, jednakże cały czas rozmawiamy z naszymi partnerami w Policach, Kołbaskowie, Dobrej oraz w Nowym Warpnie. Tam, gdzie się uda wypracować kompromis, to na pewno jesteśmy gotowi na współpracę. Jeśli nie to proszę mi uwierzyć, że mamy przygotowaną drużynę, aby powalczyć o najwyższą stawkę.

Mówi się, że Shivan Fate będzie naturalnym kandydatem swojego środowiska politycznego na starostę Powiatu Polickiego? A może bardziej byłby Pan zainteresowany np. stanowiskiem wójta w gminie Kołbaskowo, w której mieszka Pan na co dzień?

Hmm, jeśli chodzi o stanowisko starosty Powiatu Polickiego, to powiem krótko, jeśli moje środowisko powierzy mi takie zadania, to jestem gotowy podjąć to wyzwanie. Uważam, że jestem przygotowany pod każdym względem. Natomiast jeśli chodzi o stanowisko wójta w mojej gminie, gdzie mieszkam, to w tej sprawie prowadzimy rozmowy z panią Wójt Kołbaskowa. Chcemy, aby nasze gminy i miasta rozwijały się w sposób bezpieczny i bez żadnych turbulencji dla naszych mieszkańców. Poinformujemy o naszych decyzjach w tej sprawie w odpowiednim momencie. Teraz dla nas najważniejsza jest wygrana w wyborach parlamentarnych. Niestety bez tego rozmowa o samorządzie może być bardzo trudna.

Dziś Powiat Policki mocno sięga po środki rządowe, które pozwalają na realizację wielu inwestycji zlokalizowanych w poszczególnych gminach Powiatu Polickiego. Remontowane są m.in. drogi, rozbudowywana infrastruktura oświatowa. Po jakie jeszcze środki Pana zdaniem warto sięgać, aby ten proces inwestycyjny w dalszym ciągu mógł osiągać wysokie wskaźniki?

Tu od razu chciałbym sprostować, Powiat Policki nie sięga tylko po środki krajowe (rząd nie ma swoich pieniędzy), ale także po środki z UE. Problem z finansami powiatów jest bardziej złożony, moim skromnym zdaniem wymaga to zapewne zmiany legislacyjnej na poziomie Sejmu RP. Reforma administracyjna z 1998 roku była jedną z najlepszych reform, które udało się przeprowadzić w naszym kraju po 1989 roku. Po prawie 25 latach funkcjonowania samorządów wydaje się, że warto przyjrzeć się tej reformie na nowo. Widzimy mankamenty, które wymagają pewnych zmian. To jest temat do przedyskutowania z naszymi parlamentarzystami. Wracając do źródła finansowania to oprócz środków krajowych, są jeszcze programy regionalne, środki transgraniczne (Interreg), fundusze norweskie i inne. Mówiąc krótko, jeśli środki krajowe będą w sposób sprawiedliwy rozdzielane, to naprawdę wystarczy to na dużo więcej realizowanych inwestycji w sposób spójny. Dlatego wygranie wyborów parlamentarnych w tym momencie jest kluczowa.

Powiat Policki w ostatnich latach duży nacisk kładzie na politykę senioralną i społeczną, z którą jest Pan związany zawodowo. Wydaje się, że to ważny kierunek biorąc pod uwagę tempo starzenia się społeczeństwa i pewnego rodzaju aktywności społecznej seniorów?

Jestem dumny z tego, co udało się zrealizować w tym zakresie i z tego, co jeszcze teraz realizujemy. Pamięta Pan jeden z flagowych naszych postulatów wyborczych z 2018 roku, było to budowanie powiatowego systemu usług społecznych. Jestem szczęśliwy, że ta polityka idzie w dobrym kierunku. Natomiast jeśli chodzi o tempo starzenia się społeczeństwa, to dla przykładu w naszym powiecie w 2025 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym wynosić będzie 17% ogółu liczby osób mieszkających w powiecie. W kolejnych latach w odstępie 5 lat, czyli w 2030 roku 18%, 18%, 19%, 22% i 25% w roku 2050 według prognoz GUS. To tak jak Pan zauważył, faktycznie będzie z tym wielki problem społeczny, ale także organizacyjny dla samorządów. Dlatego też należy zrobić wszystko, aby wydłużyć aktywność osób starszych (gdzie rodzi się mało dzieci) i starać się o stworzenia dobrego klimatu dla uzyskania srebrnego kapitału wśród naszych obywateli. Starzenie się społeczeństwa to fakt, ale niestety przed nami kolejne wyzwania, a mianowicie tworzenie mądrych programów dla młodych, aby nie opuszczali swoich miast i gmin rodzinnych. Zapewnienie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy, jak również stworzenie odpowiednich warunków do rozwijania usług społecznych dla obywateli naszego powiatu. Można to wszystko zrealizować poprzez prowadzenie odpowiedzialnej polityki i dobrej współpracy z naszymi partnerami, zarówno w naszym powiecie, kraju oraz w UE.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.