Menu
reklama:

Czarzasty: „Szczecin jest dobrym miejsce aby powiedzieć PiSowi, że źle bawi się historią”

  • Gracjan Broda

Włodzimierz Czarzasty przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej podczas konwencji regionalnej w Szczecinie sporo czasu poświęcił historii.

– Zdrowie, o zdrowiu zapomnieli! Jak można zapomnieć o zdrowiu, jak można zapomnieć o zdrowiu w Państwie, w którym jest tyle problemów związanym ze zdrowiem? – pytał lider SLD, nawiązując do programu Prawa i Sprawiedliwości.

Włodzimierz Czarzasty powiedział, że w momencie, kiedy Koalicja Europejska mówi o służbie zdrowia i pokazuje finansowanie tego obszaru, to Prawo i Sprawiedliwość zaczyna wielką dyskusję na temat odszkodowań za II wojnę światową.

– Jednocześnie PiS oburza się na rząd Stanów Zjednoczonych, który ustawą senatu nr 447 zażądał i dał wsparcie organizacjom, które będą miały prawo odzyskiwać mienie pożydowskie, które nie ma spadkobierców – mówił Czarzaszty.

Włodzimierz Czarzasty powiedział, że argumentem PiSu w tej sprawie jest to, że Polska jak była PRL-em, nie była państwem samodzielnym, nie była państwem posiadającym swojej podmiotowości i nie miał kto walczyć o interesy narodu i kraju.

Zdaniem przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Szczecin jest dobrym miejscem, aby powiedzieć Prawu i Sprawiedliwości, że źle się bawi historią.

– Źle się bawicie historią, bo skala przemian po II wojnie światowej była niewyobrażalna, a Polska była na tyle samodzielna, ile mogła być samodzielna ze względu na swoje położenie geopolityczne – kontynuował Włodzimierz Czarzasty. – My Polacy nie siedzieliśmy w Jałcie i nie siedzieliśmy w Teheranie, to nie my zdradziliśmy interesy Polski. Argument, że żołnierze radzieccy i armia Polska przyniosła utratę wolności tylko i wyłącznie jest fałszywym argumentem – wyjaśniał Czarzasty.

– Z jednej strony było tak, że pogoniono okupanta, a z drugiej strony przyniesiono ustrój akceptowany przez Moskwę. Mówi to lider partii socjaldemokratycznej Sojuszu Lewicy Demokratycznej i w moich ustach powinno brzmieć to bardzo wiarygodnie – podkreślił Włodzimierz Czarzasty.

Przewodniczący SLD dodał również, że ustrój ten został w Polsce za zgodą Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.

– Dopiero 7 grudnia 1970 roku uregulowano ostatecznie granice Polski na Odrze i Nysie (...) 16 lipca 1960 roku USA zrzekło się ostatecznie za kwotę 40 milionów dolarów wszelkich roszczeń w stosunku do Polski, w tym również roszczeń do ziemi pożydowskiej, która nie ma w tej chwili spadkobierców – przypomniał Czarzasty. – Te fakty się zdarzyły i nie ma co do tego wracać. Nie ma co robić z tego oręża politycznego – podsumował lider SLD.

W imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty przestrzegł rząd Stanów Zjednoczonych i rząd Prawa Sprawiedliwości, aby nie szarżowali słowem i nie szarżowali historią.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!


ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją