Menu

Polityczne podsumowanie 2018 roku: Wybory samorządowe zdominowały lokalną scenę polityczną

  • Gracjan Broda

Koniec roku to czas podsumowań. Ten mijający, rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń politycznych. Lokalna scena w pełni zdominowana została przez jesienne wybory samorządowe, w których po raz szósty z rzędu zwyciężył lider Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI – Władysław Diakun. Jeszcze ciekawiej było w gminie Dobra, gdzie o stanowisko wójta równorzędną walkę stoczyła Teresa Dera i Magdalena Zagrodzka. Głośno było także o rezygnacji Aleksandra Doby z mandatu radnego sejmiku.

W gminie Police zwyciężyło doświadczenie

Na obecnego burmistrza Polic swój głos oddało 8 117 wyborców. To wystarczyło, aby wybory rozstrzygnąć już w pierwszej turze. Biorąc pod uwagę, że Władysław Diakun władzę w gminie Police sprawuje już od 20 lat, to wynik ten może imponować.

Drugie miejsce w wyścigu o fotel burmistrza zdobył startujący z Projektu Police Krystian Kowalewski, dla którego był to już drugi start jako kandydata na burmistrza. Przed ośmioma laty startując jako kandydat Platformy Obywatelskiej, zdobył 2 053 głosy. Teraz ten wynik poprawił dokładnie o 1 137 głosów.

Trzecim wynikiem może pochwalić się Sławomir Dmochowski z Prawa i Sprawiedliwości, na którego zagłosowało 2 825 policzan. Mimo wysokiego poparcia dla PiS w kraju, w Radzie Miejskiej w Policach politycy partii Jarosława Kaczyńskiego są jedynie w opozycji. Podobnie sytuacja wygląda w Radzie Powiatu w Policach. Pocieszeniem dla Mariusza Różyckiego, przewodniczącego powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości może być fakt, że kandydat PiS uzyskał zdecydowanie lepszy wynik niż kandydatka Koalicji Obywatelskiej – dr Ewa Ignaczak, która zdobyła 1 357 głosów.

Marne to jednak pocieszenie zważywszy, że drugi raz z rzędu kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie przekroczył 20% poparcia lokalnej społeczności. W 2014 roku ówczesny kandydat PiS Paweł Mirowski uzyskał 13,12% poparcia, natomiast w 2018 roku Sławomir Dmochowski – 18,24%. Najsłabszym wynikiem z dotychczasowych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Polic może pochwalić się Kazimierz Drzazga, na którego w 2006 roku zdecydowało się zagłosować – 8,25% wyborców.

Różnica jest jednak taka, że dzisiaj Platforma Obywatelska, która w prawdzie spektakularnego wyniku nie osiągnęła, to jako Koalicja Obywatelska współrządzi zarówno w gminie Police, jak i Powiecie Polickim.

W gminie Dobra rywalizacja trwała do samego końca

W gminie Dobra o zwycięstwie zdecydować musiała druga tura wyborów, w której ostatecznie urzędująca wójt Teresa Dera pokonała 181 głosami Magdalenę Zagrodzką.

W pierwszej turze wyborów Teresa Dera otrzymała 4 935 głosów, co dało jej poparcie na poziomie 47,65%. Druga Magdalena Zagrodzka uzyskała 3 549 głosów (34,27%), a trzecia Ewa Głowacka 1 872 (18.08%).

Druga tura zapowiadała się bardzo ciekawie i taka też była. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto zostanie wójtem w kadencji 2018-2023. Ostatecznie zwyciężyła Teresa Dera, która tym samym została wybrana na swoją czwartą kadencję.

W gminie Kołbaskowo bez niespodzianek

W gminie Kołbaskowo faworyt był jeden, urzędująca wójt – Małgorzata Schwarz, która w konfrontacji z Ryszardem Wierzbickim nie pozostawiła złudzeń swojemu kontrkandydatowi, pewnie wygrywając stosunkiem głosów 3 451 do 1 560.

Zwycięstwo w tegorocznych wyborach samorządowych zagwarantowało Małgorzacie Schwarz trzecią z rzędu kadencję.

Zmiana warty w Nowym Warpnie

Jeszcze do niedawna trudno byłoby sobie wyobrazić Nowe Warpno bez burmistrza Władysława Kiragi. O tym, że gmina Nowe Warpno będzie miała nowego burmistrza, było wiadomo już wcześniej, kiedy to sam zainteresowany publicznie zapowiedział, że w jesiennych wyborach samorządowych startować nie będzie.

Władysław Kiraga oficjalnie poparł kandydaturę Jarosława Burby, z którym do rywalizacji stanęła ówczesna radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i była prezes klubu KPS Chemik Police – Joanna Żurowska.

O pomysłach na rozwój gminy Nowe Warpno i sposobach na rozwiązanie palących problemów mieszkańcy gminy, mogli posłuchać w trakcie debaty telewizyjnej zorganizowanej w studio Internetowej Telewizji Regionalnej „HB”, co było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w historii Nowego Warpna.

Wyborcy zdecydowali się powierzyć sprawowanie władzy Jarosławowi Burbie, który uzyskał 550 głosów, przy 310 jakie otrzymała jego kontrkandydatka – Joanna Żurowska.

Rezygnacja Aleksandra Doby z mandatu

Z pewnością nie tego oczekiwali po Aleksandrze Dobie jego wyborcy. Sam zainteresowany zdał sobie jednak zapewne sprawę, że polityka to nie to, co chciałby w życiu robić. Aleksander Doba to człowiek, którego bardziej pociągają niebezpieczne przygody aniżeli sejmikowe ławy. Z punktu widzenia Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego więcej korzyści powinna wnieść obecność Marii Ilnickiej-Mądry.

Aleksander Doba zapewne lepiej realizować będzie się w programie „Agent – Gwiazdy” stawiając czoła niecodziennym zadaniom. Kto jak kto, ale Olo powinien czuć się w programie jak ryba w wodzie.

A jaki będzie 2019 rok?

Rok 2019 będzie kolejnym rokiem wyborczym. Tym razem w maju wybierać będziemy przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, natomiast na jesieni posłów i senatorów do Sejmu i Senatu. To będzie przede wszystkim rok wyścigu partii politycznej w wyścigu o władzę na szczeblu krajowym.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją