reklama


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 36 155 | Zgonów: 1 521 | Wyzdrowiało: 23 966


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 621 | Zgonów: 22

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 6 lipca 2020 roku, godzina: 10.34 | Kliknij i przeczytaj raport


Mieszkańcy powiatu polickiego chętniej wybierali Bosaka niż Biedronia i Kosiniaka-Kamysza

Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak jest jedną z największych niespodzianek tegorocznych wyborów prezydenckich. Bosak otrzymał o ponad 840 tysięcy głosów więcej niż Władysław Kosiniak-Kamysz i 875 tysięcy głosów więcej niż Robert Biedroń. W skali całego kraju na kandydata Konfederacji zagłosowało 1,3 miliona osób (6,75%).

Nieco niższy wynik procentowy Krzysztof Bosak uzyskał w powiecie polickim. Głosowało na niego 6,11% wyborców, co przełożyło się 2 434 głosy. Wyłączając Szymona Hołownię, który startował jako kandydat bezpartyjny, to wynik Bosaka jest trzecim osiągniętym przez kandydata wywodzącego się z ugrupowania politycznego. Podobnie jak w kraju również w powiecie polickim Krzysztof Bosak wyprzedził w wyścigu o fotel prezydenta RP – Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Konfederacja w każdych kolejnych wyborach skrupulatnie stara się budować swój elektorat, nie wdając się w żadne przedwyborcze koalicje i to jak widać, przynosi dzisiaj efekty. Zdecydowanie inną drogą poszła Lewica i Ludowcy, którzy przy okazji ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego startowali pod szyldem Koalicji Europejskiej. Trudno dziś było oczekiwać, aby lewicowi wyborcy zagłosowali na Roberta Biedronia, skoro swoich przedstawicieli w Brukseli mają w szeregach Koalicji Obywatelskiej. Podobnie ma się sprawa wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ci zamiast na lidera ludowców zagłosowali po prostu na Rafała Trzaskowskiego.

Dopóki partie polityczne nie będą budowały własnej tożsamości, dając się wciągnąć pod szyldem innego, większego ugrupowania, o tyle po prostu nie będą miały tożsamych wyborców.

Wracając do Krzysztofa Bosaka i Konfederacja można śmiało powiedzieć, że wlał w serca swoich zwolenników nadzieję, że w każdych kolejnych wyborach grono sympatyków będzie coraz większe.

Autor: Gracjan Broda, Foto: FB / Bosak2020