reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Sprowadzili do kraju ponad 13 tysięcy ton odpadów! Prokuratura postawiła im zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec 5 podejrzanych, w tym jednego, który w okresie pomiędzy 18 grudnia 2014 roku a 30 sierpnia 2019 roku działając wspólnie i w porozumieniu z trójką podejrzanych przywoził na terytorium Polski odpady. W sumie do naszego kraju trafiło łącznie ponad 13 tysięcy ton odpadów.

Nielegalne Składowisko Odpadów

Odpady te były uprzednio zakupione od podmiotów zagranicznych prowadzących działalność w zakresie gromadzenia i odzysku odpadów z siedzibą w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także organizował ich dalszą odsprzedaż podmiotom działającym na terytorium Polski.

– Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec piątki podejrzanych, w tym podejrzanego, któremu m.in. zarzucono to, iż działając w ramach prowadzonej działalności wspólnie i w porozumieniu z trójką innych podejrzanych przywoził z zagranicy odpady, w tym także niebezpieczne, głównie w postaci: odpadów z budowy, demontażu i remontów obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, a także odpady opakowaniowe, sorbenty, tekstylia – informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Prokuratura ustaliła, iż podejrzany po ich zakupie od podmiotów zagranicznych, organizował ich transport, a następnie pomimo braku stosownej dokumentacji, w tym m.in. zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz umowy zawartej pomiędzy podmiotem zagranicznym a polskim odbiorcą sprowadzał je drogą lądową bądź morską do Polski.

– Odpady dostarczane były także do podejrzanej kobiety, która nie posiadając wymaganego zezwolenia na zbieranie odpadów, składowała je bez jakichkolwiek zabezpieczeń przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Powyższe skutkowało zanieczyszczeniem wód i powierzchni ziemi substancjami, których skład chemiczny, właściwości i działanie mogły zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka, lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach – tłumaczy Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Wobec jednego z podejrzanych oraz podejrzanej kobiety prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, oraz poręczenia majątkowego. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym osobom do 5 lat pozbawienia wolności.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację