Menu

XVII-wieczny dzwon przeleżał w stodole! Teraz wrócił do Kołbaskowa

  • Gracjan Broda

Odnaleziono zabytkowy XVII wieczny dzwon, który przed laty należał do parafii w Kołbaskowie. Był na liście poszukiwanych dóbr kultury sakralnej. To wynik akcji szczecińskiego koordynatora policji do spraw dziedzictwa narodowego dr Marka Łuczaka. Dzwon od 21 stycznia jest już na terenie parafii. Znaleziony został w stodole położonej nieopodal Pyrzyc.

400-kilogramowy dzwon to dzieło szczecińskiego ludwisarza Lorentza Kökeritza. Ufundowany został przez namiestnika króla szwedzkiego Heinricha Celestyna von Sternbacha z Kamieńca. Ma sześcioramienną koronę, bogatą ornamentykę i inskrypcje o fundatorach.

- Ten dzwon był jeszcze po wojnie u nas w Kołbaskowie - mówi Ks. Krzysztof Tracz, proboszcz tutejszej parafii. - Mam zdjęcie, na którym jest pokazane jak leży na ziemi koło naszego kościoła. Potem zniknął. Znalazł się w Pyrzycach na prywatnej posesji. Dzwon jest pęknięty. Jeszcze nie wiem co z nim zrobimy. Może tak jak jest w Barnisławiu. Wybudujemy mu małą konstrukcję koło Maryjki i pozostanie u nas w parafii jako obiekt historyczny. Przy okazji chciałbym podziękować Panu Markowi Łuczakowi z Komendy Policji w Szczecinie, który tak bardzo zaangażował się w poszukiwania i tak wiele dobra uczynił - dodaje proboszcz.

W styczniu 2015 roku policjanci zajmujący się ochroną dziedzictwa narodowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie otrzymali informację o tym, że poszukiwany dzwon znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego w powiecie pyrzyckim. Właściciel posesji wyjaśnił policji, że na początku lat 90-tych ksiądz z Kołbaskowa miał kolegę w tej wsi, a ponieważ miał być odbudowywany kościół, ksiądz podarował mu dzwon dla kościoła. Kościoła jednak do tej pory nie odbudowano, a dzwon z 1672 roku został oddany mieszkańcowi tej wsi na przechowanie i tkwił wciąż w stodole.

Podczas realizacji programu "Rejestracja zabytków sakralnych w powiecie polickim", prowadzonym przez szczecińską policję stwierdzono brak 27 zabytków ruchomych. Jednym z poszukiwanych zabytków był właśnie dzwon z 1672 roku z kościoła w Kołbaskowie. Zabytek wpisany był w rejestr zabytków już w 1958 roku. Policja szacuje, że w całym regionie zaginionych może być około 400 różnych zabytków sakralnych.

Autor: Grzegorz Smolicz, Foto: Jan Smolicz

{fcomment}

ZOBACZ TAKŻE:Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją