reklama
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Strefa Biznesu
  3. Grupa Azoty Police: wynik za I kwartał lepszy niż przed rokiem

Grupa Azoty Police: wynik za I kwartał lepszy niż przed rokiem

Grupa Azoty Police w I kwartale 2021 r. osiągnęła wynik lepszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk netto polickiej spółki wyniósł ponad 42 miliony złotych.

- Zanotowaliśmy wzrost przychodów ze sprzedaży o 11% w relacji do I kwartału roku ubiegłego. To efekt m.in. dynamicznych wzrostów cen rynkowych nawozów wieloskładnikowych, amoniaku i mocznika. Pozytywny element stanowił również wzrost wolumenów sprzedaży kilku produktów, w tym głównie nawozów wieloskładnikowych. Utrzymywał się także wysoki popyt na biel tytanową – podkreślił prezes zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie znaczący - 70-procentowy - wzrost cen gazu ziemnego na rynku w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku. To efekt głównie niższych dostaw LNG do Europy, a w konsekwencji niskich zapasów tego surowca w europejskich magazynach.

Na szczęście udało się uniknąć negatywmego wpływu wzrostu cen emisji dwutlenku węgla.

- Na rynku odnotowano także znaczące wzrosty cen uprawnień do emisji CO2. Jednak Grupa Azoty Police w znaczącym stopniu zabezpieczyła te uprawnienia na rok 2021 z zakupów realizowanych w poprzednich latach, dlatego wpływ tego czynnika był istotnie ograniczony w relacji do rynku – dodał prezes Grab.

Spółka również podkreśla, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku odnotowano spadek cen podstawowego składnika produkowanych w Policach nawozów, czyli soli potasowej. Grupa Azoty Police nie stwierdziła również istotnego negatywnego wpływu pandemii na działalność fabryki. Przychody ze sprzedaży wyniosły 718 mln zł i był to jeden z wyższych poziomów uzyskanych w pierwszych kwartałach w ostatnich kilku latach.

Gorzej prezentuje się skonsolidowany zysk netto całej grupy kapitałowej Grupy Azoty Police, który był o 7,5 miliona złotych niższy niż przed rokiem.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także