Menu
reklama:

Katolicy rozpoczęli Triduum Paschalne

  • Gracjan Broda

Kościół rzymskokatolicki przeżywa Triduum Paschalne – to trzy dni poprzedzające Wielkanoc, w których celebruje się najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia: od Ostatniej Wieczerzy przez ukrzyżowanie, aż po zmartwychwstanie Jezusa.

Wielki Czwartek

Triduum rozpoczęło się w Wielki Czwartek od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej – jest to uroczysta msza święta, podczas której szczególną uwagę poświęca się ustanowionym podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentom: Eucharystii oraz kapłaństwa. Po odśpiewaniu hymnu Chwała na Wysokości Bogu w kościele milkną organy oraz dzwony i dzwonki – nie używa się ich aż do Nocy Zmartwychwstania. Szczególnym punktem liturgii jest obrzęd obmycia przez kapłana nóg dwunastu mężczyznom. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się opróżnieniem tabernakulum i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do miejsca przechowywania, zwanego Ciemnicą. Na koniec obnaża się ołtarz – zdejmuje się obrus, zabiera się świece ołtarzowe.

Wielki Piątek

W tym dniu Kościół katolicki nie sprawuje mszy świętych. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Po południu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem natomiast wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, podczas której m.in. odczytuje się z podziałem na role ewangeliczny zapis ostatnich godzin życia Chrystusa. Punktem kulminacyjnym jest adoracja krzyża – wierni poprzez przyklęknięcie i pocałunek oddają mu cześć. Jako że nie sprawuje się tego dnia Eucharystii, podczas Komunii świętej wiernym rozdziela się zakonsekrowane w Wielki Czwartek komunikanty. Liturgię wieńczy procesja przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota

To w Kościele czas ciszy, smutku i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Przez cały dzień adoruje się Najświętszy Sakrament w przygotowanym w tym celu Grobie Pańskim. W polskiej tradycji w tym dniu dokonuje się obrzędu poświęcenia symbolicznych pokarmów – m.in. jajek, chleba i wędlin.

Wieczorem, po zmroku odprawiana jest Liturgia Wigilii Paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. To najważniejszy punkt całego roku liturgicznego. To w jej trakcie – podczas odśpiewywanego Orędzia Wielkanocnego – jest ogłaszane zmartwychwstanie Jezusa. Wigilia Paschalna rozpoczyna się od Liturgii Światła, podczas której poświęcony ogień oraz nowy paschał. Równie charakterystycznym elementem jest bardzo rozbudowana Liturgia Słowa, obejmująca całą historię zbawienia. Po raz pierwszy od Wielkiego Czwartku znów odzywają się organy i dzwony – śpiewany jest hymn Chwała na Wysokości Bogu oraz aklamacja Alleluja. Później Kościół ukazuje ścisły związek między zmartwychwstaniem i chrztem świętym – w ramach Liturgii Chrzcielnej poświęca się wodę, odnawia się przyrzeczenia chrzcielne oraz udziela się chrztu katechumenom. Ostatnią częścią jest uroczysta Eucharystia – mająca ścisły związek z wydarzeniami paschalnymi. Wigilia Paschalna może zakończyć się procesją rezurekcyjną, która może być jednak przeniesiona na niedzielny poranek.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!


ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją