reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Gmina Police zaprezentowała "kompromisowy" wariant przebiegu obwodnicy Polic

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Policach naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocy Urzędu Miejskiego w Policach Aneta Soprych-Kuśnierz, przedstawiła informacje dotyczące nowej koncepcji przebiegu Obwodnicy Polic.

nowy wariant obwodnicy Polic

na zdjęciu: nowy przebieg obwodnicy Polic uwzględniający uwagi mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych

– Konsultacje społeczne miały na celu poznanie opinii mieszkańców na temat przebiegów i preferowanego odcinka jako pierwszego etapu budowy drogi dojazdowej w ramach realizacji projektu. – podkreśliła Aneta Soprych-Kuśnierz.

Gmina Police dysponowała kilkoma przebiegami. Jako pierwszy powstał przebieg tzw. „żółty”, następnie opracowany został przebieg tzw. „niebieski”, który docelowo miałby się połączyć z nieistniejącą jeszcze Trasą Północną Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

W trakcie przeprowadzonych konsultacji społecznych mieszkańcy złożyli osiem propozycji modyfikacji przebiegów.

– Konsultacje społeczne pokazały nam przede wszystkim, czego mieszkańcy nie chcą. Czego mieszkańcy się obawiają i jakie są ich potrzeby. Najważniejszy dla mieszkańców jest obszar lasów komunalnych miasta Szczecina. Ten obszar uważają za najpiękniejszy i najczęściej używany. – powiedziała naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocy Urzędu Miejskiego w Policach.

Mieszkańcy nie chcą, aby nowo budowana droga przecinała im dostęp do wspomnianych lasów komunalnych miasta Szczecina. Mieszkańcy jako jedno z zagrożeń wskazali również źródło wody pitnej znajdujące się przy ul. Grzybowej w Policach. Również użytkownicy Rodzinnych Ogródków Działkowych „Nad Grzepnicą” wyrazili swój sprzeciw wobec przebiegu wariantu tzw. „żółtego”. Podobne stanowisko wyrażali w większości mieszkańcy "Osiedla Leśnego".

Przy wariancie tzw. „niebieskim” mieszkańcy wskazywali z kolei na ilość wycinki drzew, jaka musiałaby nastąpić, aby przygotować teren pod inwestycję.

– Kompromisy mają to do siebie, że wszyscy coś tracą i wszyscy coś zyskują. Starając się wypracować kompromis, stworzyliśmy dwa warianty, o których powiem. – tłumaczyła Aneta Soprych-Kuśnierz.

W trakcie sesji przedstawiony został prognozowany ruch pojazdów po wybudowaniu Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

– Musimy sobie na początek wyobrazić, jak to Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina będzie funkcjonowało. Węzły na Zachodnim Drogowym Obejściu Szczecina mają rozdzielać. Rozdzielać ruch ciężarowy od ruchu osobowego. To, czego najbardziej się boimy, to ruchu, który wygenerowany zostanie jako ruch turystyczny i będzie wiódł na Police. Który wjedzie albo przez Stare Miasto, albo przez ulicę Piłsudskiego. – tłumaczyła radnym naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocy Urzędu Miejskiego w Policach.

Urzędnicy pracujący nad koncepcją przebiegu obwodnicy Polic zgłaszają swoje obawy również w kontekście ruchu z rozwijających się dzielnic północnego Szczecina.

– Należy pamiętać, że ten ruch odbywać będzie się w obu kierunkach. – zauważyła Soprych-Kuśnierz.

Gmina Police uwzględniając uwagi, spostrzeżenia oraz słowa krytyki ze strony mieszkańców, ale również swoje obawy dotyczące możliwego ruchu zaprezentowała wariant tzw. „biały”.

Wariant tzw. „biały” to niejako kompromis połączenia części przebiegu wariantów „niebieskiego” i „żółtego”.

– Proszę pamiętać, że to jest dopiero koncepcja. Istotne jest to, co się odbędzie na etapie tworzenia dokumentacji budowlanej i uzyskiwania odpowiednich zgód m.in. środowiskowych. – podkreśliła Aneta Soprych-Kuśnierz.

Również na tym etapie Gmina Police planuje spotkania z mieszkańcami. Na ten moment kluczowa jest możliwość złożenia zamówienia, ponieważ w innym przypadku nie będzie możliwości skorzystania z 245 milionów dofinansowania, jakie otrzymała Gmina Police.

– Zyskujemy możliwość odciążenia Starego Miasta przez skanalizowanie ruchu nową drogą, dajemy możliwość rozdzielenia ruchu samochodowego i w stronę przez Stare Miasto czy ulicę Piłsudskiego i w tę stronę do węzła. I taki przebieg chcielibyśmy złożyć do niewielkich zmian we wniosku o dofinansowanie, a następnie dokonać zamówienia. – powiedziała naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Pomocy Urzędu Miejskiego w Policach.

Jak podkreśliła Aneta Soprych-Kuśnierz, na dziś najważniejszy jest wybór wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduję obwodnicę Polic, która będzie drogą dojazdową do Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.