reklama
nekrolog
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Aktualności
  3. Upamiętnili 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża

Upamiętnili 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża

16 października 1978 roku na drugie zgromadzenie kardynałów wybrało na nowego papieża Karola Wojtyłę. Przybrał imię Jan Paweł na cześć swojego poprzednika Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu.

W sobotę o godzinie 18.18 w 43. rocznicę wyboru Polaka na papieża burmistrz Polic Władysław Diakun wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Policach Andrzejem Rogowskim złożył kwiaty i zapalił znicze pod pomnikiem papieża Polaka w Policach. Wcześniej kwiaty złożyli przedstawiciele powiatu polickiego.

Jan Paweł II za główny cel papiestwa postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego, chciał „postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie". Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską.

Był jednym z najczęściej podróżujących światowych przywódców w historii, odwiedzając w czasie swojego pontyfikatu 129 państw, co interpretowano jako chęć zbudowania relacji między różnymi narodami i religiami.

Karol Wojtyła zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także