Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 990 811 | Zgonów: 17 150 | Wyzdrowiało: 577 514


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 37 999 | Zgonów: 489

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 2 108 | Zgonów: 14

Data aktualizacji: 30 listopada 2020 roku, godzina: 11.07 | Kliknij i przeczytaj najnowsze dane


Posłowie przyjęli przepisy regulujące kwestię noszenia maseczek

Nakaz zakrywania nosa i ust trafi do ustawy. Odpowiedni projekt przepisów przyjął w czwartek Sejm. Tym samym zostanie uregulowana jedna z bardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z COVID-owymi obostrzeniami.

Wielu krytyków działań rządu w czasie pandemii zarzucało rządzącym, że obowiązek zakrywania nosa i twarzy został wprowadzony bezprawnie. Zapis z rozporządzenia odwoływał się bowiem do ustawowego przepisu mówiącego o możliwości wprowadzania obowiązku korzystania ze środków ochrony przez osoby chore lub osoby, co do których występuje podejrzenie choroby. Zapis ten nie zawierał wzmianki o osobach zdrowych, co też było podstawą składanych do sądów odwołań od decyzji służb o nałożeniu mandatu za brak maseczki. Sądy wskazując na nieprawidłowo sformułowane przepisy umarzały postępowania.

To się już wkrótce zmieni - obowiązek noszenia maseczek stanie się bezdyskusyjny. Ponadto wprowadzone mają zostać regulacje, które pozwolą pracownikom sklepów odmówić obsługi klientów, którzy nie mają zakrytej twarzy.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Pixabay