Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 21 867 | Zgonów: 1013 | Wyzdrowiało: 10 020


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 521 | Zgonów: 19

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 26 maja 2020 roku, godzina: 10:03 | Kliknij i przeczytaj raport

Dziś Wielki Piątek. Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku, w których Kościół katolicki nie odprawia mszy świętej. Tego dnia wierni kierują swoją uwagę na ewangeliczne wydarzenia Golgoty, na której Jezus Chrystus poniósł śmierć krzyżową.

Dla Kościoła katolickiego jest to najsmutniejszy dzień w roku, czego dowodem jest obnażony ołarz i puste tabernakulum i - Najświętszy Sakrament jest zwykle umieszczony w miejscu przechowywania zwanym w tradycji ciemnicą. Katolików tego dnia obowiązuje post ścisły - wierni są zobowiązani do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (dotyczy to osób od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni powyżej 14 roku życia powinni przestrzegać wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Po południu zaś odprawiane są zazwyczaj nabożeństwa o tematyce męki Chrystusa. W tym roku, z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, wiele parafii zrezygnowało z przygotowywania ciemnic i grobów pańskich. Nie odbędą się również nabożeństwa drogi krzyżowej. Wieczorem zaś odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna się ona w ciszy gestem prostracji (kapłan leży krzyżem przed ołtarzem) i składa się z trzech zasadniczych części - liturgii słowa z odczytanym z podziałem na rolę opisem Męki Pańskiej oraz wyjątkową w swej formie modlitwą wiernych, adoracji krzyża i komunii świętej. W wielu parafiach na koniec liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznego grobu pańskiego.

W tym roku charakter tej liturgii będzie wyjątkowy - zgodnie z przepisami może w niej wziąć udział jedynie pięciu wiernych. Nie będzie też adoracji krzyża poprzez pocałunek, a jedynie przez pokłon. Wiele parafii wychodzi jednak naprzeciw potrzebom wiernych i organizuje transmisje na żywo w internecie. Wśród nich jest parafia pw. św. Kazimierza w Policach, która wytransmituje wielkopiątkową liturgię na Facebooku oraz na swojej stronie internetowej. Początek liturgii o godz. 20:00.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pixabay