Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 21 867 | Zgonów: 1013 | Wyzdrowiało: 10 020


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 521 | Zgonów: 19

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 26 maja 2020 roku, godzina: 10:03 | Kliknij i przeczytaj raport

Kościół katolicki rozpoczyna bezprecedensowe Triduum Paschalne

Wielki Czwartek rozpoczyna w Kościele katolickim Triduum Paschalne, będące częścią obchodów Świąt Wielkanocnych. Wierni w tym dniu wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz pojmanie Chrystusa w Ogrójcu.

W tym roku - z uwagi na panującą epidemię i na panujące obostrzenia - dzień ten będzie miał bezprecedensowy charakter. W liturgiach weżmie bowiem udział maksymalnie pięciu wiernych, nie licząc osób posługujących.

W tradycji Kościoła Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia dwóch sakramentów - Eucharystii oraz kapłaństwa. Z tego powodu wierni wyrażają swoją wdzięczność wobec księży, składając im życzenia.

Wieczorem w Wielki Czwartek w kościołach odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która w tym roku upłynie pod znakiem ograniczeń związanych z koronawirusem. Ma ona zbliżony przebieg do niedzielnej mszy świętej. Jest jednak kilka znaczących różnic. Podczas odśpiewywanego podczas liturgii hymnu "Chwała na wysokości Bogu" będą biły wszystkie dzwony i dzwonki w kościele. Po tym śpiewie w świątyniach zamilkną organy - zostaną one ponownie wykorzystane dopiero wieczorem w Wielką Sobotę w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. Po homilii zazwyczaj odbywa się obrzęd obmycia nóg - tzw. Mandatum. W tym roku jednak - z uwagi na panującą epidemię koronawirusa - zostanie on opuszczony. Po komunii świętej odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej potocznie Ciemnicą. Symbolizuje ona więzienie, w której przetrzymywanego Jezusa czekającego na proces. Na zakończenie zostanie odśpiewany redniowieczny hymn "Sław języku tajemnicę" autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Za odmówienie dwóch ostatnich zwrotek tej pieśni przewidziany jest tego dnia odpust zupełny.

W związku z wprowadzonym przez rząd ograniczeniem liczby osób na mszy świętej do pięciu uczestników, parafie zalecają pozostanie w domach i uczestnictwo w uroczystościach za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Parafia pw. św. Kazimierza w Policach przygotowuje transmisje wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej za pośrednictwem Facebooka oraz swojej strony internetowej.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda