reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
  • Opublikowano:

W najbliższą sobotę, 9 września o godzinie będzie można zwiedzać jeden z ciekawszych zabytków zlokalizowanych w gminie Dobra, a dokładnie w miejscowości Buk.

XIII-wieczny kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego w Buku

na zdjęciu: XIII-wieczny kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego w Buku

Mowa oczywiście o XIII-wiecznym kościele parafialnym św. Antoniego Padewskiego. Kościół zbudowany jest z 26 warstw kostki granitowej. Nie ma wydzielonego prezbiterium. Wnętrze pokryte jest drewnianym stropem.

Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest kamienny ołtarz ambonowy, wykonany w 1711 roku przez Erharda Lofflera. Ciekawostką pozostaje fakt, że Lolfler wykonał również nieistniejący już ołtarz w szczecińskiej archikatedrze.

– 31 sierpnia 1866 r. w dalekiej Australii przyszła na świat pisarka, Mary Annette Beauchamp, która po ślubie z pruskim arystokratą przeprowadziła się na Pomorze i jako hrabina von Arnim zamieszkała w pałacu w Nassenheide (obecnie Rzędziny), który wraz z otaczającym parkiem i ogrodem stał się jej ukochanym miejscem na ziemi. Hrabina spacerowała po okolicy, a do kościoła w Buku przyjeżdżała na niedzielne msze święte – przytacza historię hrabiny von Arnim Monika Kołacz, organizatorka sobotniego zwiedzania, z wykształcenia historyk sztuki, prowadząca profil facebookowy Historie Lokalne.

Udział w wydarzeniu jest płatny – jednak jak podkreśla organizatorka – według własnego uznania.

Gdzie: kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego w Buku
Kiedy: 9 września 2023 roku, godzina 10.00
Bilety: – kwota wedle uznania –

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.