Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 21 867 | Zgonów: 1013 | Wyzdrowiało: 10 020


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 521 | Zgonów: 19

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 26 maja 2020 roku, godzina: 10:03 | Kliknij i przeczytaj raport

Tomasz Ilnicki opowiedział w TOEE o katastrofie w Czarnobylu i Fukushimie

W Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbyło się interesujące spotkanie z Tomaszem Ilnickim, eksploratorem, który kilkukrotnie odwiedził Czarnobyl i Fukushimę, w których doszło do awarii reaktorów w miejscowych elektrowniach jądrowych.

Tomasz Ilnicki przybliżył historię dotyczącą okoliczności, w jakich doszło do obu wypadków. Dla Polaków zdecydowanie większe znaczenie miała katastrofa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wówczas po wypadku jądrowym radioaktywna chmura przeszła nad terytorium Europy.

Główną przyczyną czarnobylskiej katastrofy mają być błędy konstrukcyjne reaktora polegające na wzroście jego reaktywności w wyniku wrzenia wody w reaktorze oraz w trakcie wprowadzania do niego prętów kontrolnych, wywołane ich błędną konstrukcją.

Dzisiaj Czarnobyl stał się miejscem eksploracji wyspecjalizowanych grup oraz turystów. Ci pierwsi są źródłem ciekawych materiałów zdjęciowych. Zalicza się do nich Tomasz Ilnicki, który pokazał jak dzisiaj, ponad 30 lat po katastrofie wygląda sam Czarnobyl, jak i okoliczne miasto Prypeć, zamieszkiwane wówczas przez pracowników elektrowni i ich rodziny.

Nowoczesny na ówczesne czasy Prypeć jest dzisiaj opustoszałym miastem, porośniętym przez drzewa, w którym czas zatrzymał się w momencie katastrofy w 1986 roku.

W trakcie spotkania zgromadzona publiczność miała okazję nie tylko obejrzeć wyjątkowe zdjęcia, ale również zapytać o przebieg wydarzeń sprzed ponad 30 lat.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda