reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Nie żyje Jan Matura. Człowiek wielu talentów, zawsze towarzyski, zawsze uśmiechnięty

Nie żyje Jan Matura, doskonale znany w Policach i Tanowie. Od lat związany ze Szkołą Podstawową w Tanowie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Policach. Był wielkim miłośnikiem Ziemi Polickiej, a ponadto badaczem dziejów Polic i regionu polickiego, regionalistą, nauczycielem, sportowcem.

Jan Matura

na zdjęciu: Jan Matura, podczas Polickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w 2021 roku

Wykonywał również grafiki i akwarele przedstawiające dawne Police. Był inicjatorem imprez sportowych, uczestnikiem biegów i maratonów w kraju i Europie, trenerem młodzieży.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach tworzył Galerię Historyczną, która została otwarta na przełomie 1996 i 1997 roku. Prowadził również wiele imprez kulturalnych, w tym m.in. Jarmark Augustiański, Jarmark Bożonarodzeniowy, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Dni Polic, Dni Chemika.

Był autorem bloga historycznego „Police 750” adresowanego do miłośników historii Polic i Pomorza Zachodniego. Funkcjonował nieprzerwanie od 2008 roku.

Owocem 20-letnich studiów nad dziejami Polic Jana Matury jest monografia Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej (Szczecin 1999) opatrzona przedmowami recenzującego ją prof. Antoniego Gizy i burmistrza gminy Police Władysława Diakuna.

Jan Matura zmarł 19 sierpnia 2022 roku. Żegnaj Janku.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.