reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

„Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru”. Konferencja naukowa podsumowująca pierwszą edycję Akademii Wodorowej Grupy Azoty i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

We wtorek, 26 września w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie odbyła się konferencja naukowa podsumowująca pierwszą edycję Akademii Wodorowej Grupy Azoty i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Konferencja Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru

na zdjęciu: prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab

W jaki sposób można zastąpić energetykę węglową? Teraz i w perspektywie – na takie pytanie odpowiadali uczestnicy dwudniowej konferencji „Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru”, zorganizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Grupę Azoty Police.

Konferencja była okazją do podsumowania pierwszej edycji Akademii Wodorowej – wspólnej inicjatywy Grupy Azoty Police i ZUT, której celem jest szkolenie i rozwój wysoko wyspecjalizowanych kadr w zakresie technologii wodorowych.

– Kryzysy, poza negatywnymi skutkami, jakie za sobą niosą, mogą być szansą dla nas na rozwój, na stanie się silniejszymi. Zmuszają do szukania i wprowadzania nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Jednym z nich są prace nad wykorzystaniem wodoru, który może stać się paliwem przyszłości. W wielu regionach Doliny Wodorowe powoływano wcześniej, jednak wierzę, że to my – dzięki m.in. Grupie Azoty i Grupie Enea, naukowcom ZUT staniemy się przystanią wodorową. Pomorze Zachodnie jest już liderem w Polsce pod względem wdrażania odnawialnych źródeł energii. Ważne, abyśmy ten kawałek Ziemi, ten nasz Świat zostawili lepszym dla tych, którzy przyjdą po nas – zaznaczył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Podczas konferencji słuchacze Akademii Wodorowej zaprezentowali zrealizowane projekty, stanowiące podstawę do wyłonienia kandydatów na płatne staże zawodowe. Projekty „Rozproszony system sterowania produkcją zielonego wodoru” opracowany przez Mateusza Marczewskiego oraz „Zielony amoniak” przygotowany przez Marka Góreckiego, Michała Piszcza oraz Jakuba Sakowskiego – to dwa spośród dziewięciu projektów, które zajęły ex aequo pierwsze miejsce, a ich autorzy otrzymali zaproszenia do odbycia staży w Grupie Azoty Police.

Z możliwości zdobycia doświadczenia w polickiej Spółce będą mogli skorzystać także studenci, których projekty zajęły drugie i trzecie miejsce. Na wszystkich słuchaczy Akademii Wodorowej czeka jeszcze wyjazd studyjny do duńskiej firmy GreenLab, będącej zielonym parkiem energetycznym o obiegu zamkniętym i jednocześnie tamtejszym krajowym ośrodkiem badawczym.

– Zielona transformacja odgrywa obecnie kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości polskiego przemysłu, gdzie niezwykle istotna staje się także zrównoważona produkcja chemiczna. Podejmujemy liczne działania, które pozwolą nam realizować ambitne cele, jakie przyjęliśmy w Strategii Grupy Azoty do 2030 roku. Dlatego zaprosiliśmy na staże do naszej spółki 12 słuchaczy Akademii Wodorowej, którzy opracowali projekty wpisujące się w tę strategię lub stanowiące niezwykle ciekawe koncepcje rozwojowe. Kluczem do sukcesu jest pozyskanie odpowiednich kadr – specjalistów w dziedzinie technologii bazujących na wykorzystaniu wodoru. I takich właśnie kształci nasza Akademia – podkreślił prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Pierwszy dzień konferencji obejmował w sumie cztery bloki tematyczne. Sesję Strategiczne kierunki rozwoju gospodarki wodorowej oraz potrzeby regulacji w tym zakresie otworzył wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski, przedstawiając Strategię Zielone Azoty. O technologii produkcji wodoru w ramach mikro hubów wodorowych opowiadał z kolei wiceprezes ds. rozwoju handlu i biznesu na region CEE Ziemowit Iwanski z amerykańskiej spółki Ultra Safe Nuclear Corporation.

Kolejne dwie sesje: Zastosowanie wodoru w przemyśle chemicznym, transport i przechowywanie wodoru, a także Synergia sektora wodorowego z gazowniczym oraz wdrażanie rozwiązań Hydrogen Ready obfitowały w liczne wykłady prowadzone przez naukowców z krajowych uczelni wyższych oraz instytucji. Słuchacze konferencji mogli posłuchać m.in. o zielonym amoniaku jako szansie dla rozwoju przemysłu wodorowego regionu zachodniopomorskiego, o którym opowiadał prof. dr hab. inż. Antoni W. Morawski ze szczecińskiego ZUT-u.

Na drugi dzień wydarzenia zaplanowano panel dyskusyjny Wodór – szanse i zagrożenia w rozwoju nowych technologii oraz wizytację w laboratoriach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Konferencja uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Dokonała nauka II – moduł: wsparcie konferencji naukowych.

Galeria Zdjęć:Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.