reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

55-lecie Zakładowej Straży Pożarnej Grupy Azoty Police

Historia Zakładowej Straży Pożarnej jest nierozerwalnie związana z budową w Policach kombinatu chemicznego produkującego nawozy.

Zakładowa Straż Pożarna Grupy Azoty Police

na zdjęciu: Zakładowa Straż Pożarna Grupy Azoty Police

Zakładowa Straż Pożarna jest bardzo nowoczesną jednostką ochrony przeciwpożarowej, specjalizuje się ratownictwie chemicznym i technicznym. Posiada 55-letnie doświadczenie w walce z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Jednostka powstała w 1968 roku zaraz po uruchomieniu pierwszej instalacji Wytwórni Kwasu Siarkowego. Pierwsza lokalizacja zakładowej strażnicy znajdowała się w nieistniejącym już budynku wartowni przy ul. Piotra i Pawła w Policach Jasienicy.

Na początku 1971 roku remizę Zakładowej Straży Pożarnej umiejscowiono w budynku ówczesnego Wydziału Transportu Samochodowego (dzisiejsza Spółka Transtech). Ze względu na intensywny rozwój i rozbudowę Zakładu o nowo budowane instalacje produkcyjne, w 1983 roku Zakładowa Straż Pożarna przeniosła się do nowego budynku przy ul. Kuźnickiej 1, gdzie funkcjonuje do dziś.

– W kolejnych latach jednostka się rozwijała i dziś jest profesjonalnie wyszkoloną i wyposażoną jednostką ochrony przeciwpożarowej. Ze względu na pełnienie ochrony przeciwpożarowej Polimerów Police, aktualnie zatrudnione są 72 osoby – mówi Jarosław Konopacki, komendant Zakładowej Straży Pożarnej.

Strażacy Zakładowej Straży Pożarnej realizują kursy strażaków, techników pożarnictwa oraz studia pożarnicze kończące się uzyskaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa. Ponadto biorą udział w innych licznych wymaganych szkoleniach, m.in. kursach z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, czy specjalistycznych szkoleniach z zakresu ratownictwa chemicznego, szkoleniach z zakresu ratownictwa wysokościowego.

– Na wyposażeniu naszej jednostki, poza pojazdami i sprzętem niezbędnym do gaszenia pożarów, posiadamy także specjalistyczne pojazdy i sprzęt wykorzystywany do działań w zakresie ratownictwa chemicznego, technicznego, wysokościowego oraz wodnego – mówi Jarosław Konopacki, komendant Zakładowej Straży Pożarnej. – Są to między innymi ciężki samochód ratownictwa chemicznego, czy też podnośnik hydrauliczny wykorzystywany do działań przy wysokich obiektach na terenie Spółki. Ponadto dysponujemy sprzętem pływającym umożliwiającym prowadzenie działań ratowniczych na akwenach wodnych – wymienia Konopacki.

Sygnały świetlne i dźwiękowe wozów strażackich poruszających się po terenie Grupy Azoty Police, nie zawsze oznaczają wyjazd do rzeczywistego zdarzenia. Zakładowa Straż Pożarna regularnie przeprowadza ćwiczenia ratownicze sprawdzające funkcjonowanie procedur określonych w Wewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym.

– Ćwiczymy nawet kilka razy w miesiącu, zarówno w dzień, jak i w porach nocnych – podkreśla Jarosław Konopacki.

– Jesteśmy także w trakcie przygotowań do wyjazdu na jesień tego roku ekipy 10 najlepszych i najmocniejszych w dosłownym tego słowa znaczeniu firefighterów z naszej jednostki na szkolenie specjalistyczne w zakresie zwalczania pożarów węglowodorów wg standardu JOIFF (Międzynarodowa Organizacja Zarządzania Przemysłowymi Służbami Ratunkowymi) w Międzynarodowym Pożarniczym Centrum Treningowym IFTC w Teesside / Darlington w Wielkiej Brytanii – dodaje Konopacki.

Straż pożarna Grupy Azoty Police stanowi istotne wsparcie dla pozostałych podmiotów ochrony pożarowej na terenie gminy Police i w powiecie polickim.

– Współpracujemy między innymi z Państwową Strażą Pożarną. Strażacy Grupy Azoty Police są zawsze gotowi do działania. Niejednokrotnie brali udział w akcjach prowadzonych poza terenem zakładów – zaznacza komendant Zakładowej Straży Pożarnej. – Najbardziej zapamiętanym zdarzeniem z ostatnich lat, był pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie nasza jednostka w znaczący sposób przyczyniła się do skutecznie przeprowadzonych działań. Do zdarzenia został zadysponowany 50-metrowy podnośnik hydrauliczny – przypomina Jarosław Konopacki.

Od 2022 roku Zakładowa Straż Pożarna rekrutuje i szkoli nowych pracowników. Zwiększenie składu osobowego jednostki to efekt budowy jednej z największych inwestycji w europejskim przemyśle chemicznym, fabryki „Polimery Police”. W skład nowoczesnego kompleksu wchodzi morski terminal gazowy oraz dwie instalację: do produkcji propylenu i polipropylenu wraz z infrastrukturą logistyczną.

– Chronimy teren nowej fabryki, jesteśmy przeszkoleni i gotowi do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczających w reakcji na różnego rodzaju scenariusze zdarzeń awaryjnych, które mogą wystąpić na instalacjach. Uczestniczymy także w działaniach prewencyjnych, nadzorze czy opiniowaniu dokumentacji. W związku z uruchomieniem nowego zakładu nasi strażacy podlegają procesom ciągłego podnoszenia kwalifikacji, rozszerzając je o umiejętność reagowania na zagrożenia związane ze specyfiką działalności nowej inwestycji – tłumaczy Jarosław Konopacki, komendant Zakładowej Straży Pożarnej.

Do Zakładowej Straży Pożarnej jeszcze w czerwcu trafi nowy ciężki samochód wodno-pianowy o zdecydowanie wyższych parametrach niż te, które posiadają samochody Państwowej Straży Pożarnej.

– Jest to wóz 4-osiowy z silnikiem o mocy niemal 500 KM i autopompą o wydajności 6000 litrów na minutę, która za pomocą działka dachowego będzie w stanie podać prąd wody na odległość 80 metrów. Pojemność zbiornika wody to 10 000 litrów plus 2 zbiorniki różnych środków pianotwórczych (jeden 1000 litrów, a drugi 4000 litrów) – mówi Konopacki.

Pomimo upływu lat, zmian ustrojowych i przekształceń w ramach wewnętrznej struktury przedsiębiorstwa, niektóre elementy pozostają niezmiennie. To fabryka i stojąca „na posterunku” Zakładowa Straż Pożarna, które tworzą spójną całość i zapewniają bezpieczeństwo pracownikom Grupy Azoty Police oraz lokalnym mieszkańcom Gminy Police i Powiatu Polickiego.Autor: Gracjan Broda, Foto: Zakładowa Straż Pożarna Grupy Azoty Police

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.