Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 5 742 | Zgonów: 175


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 144 | Zgonów: 2

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 7 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 10 kwietnia 2020 roku, godzina: 10:06 | Kliknij i zobacz aktualną sytuację

ogłoszenie wydawcy
reklama | Życzenia Wielkanocne Dziennika Polickiego

Spełnienie żądań związków zawodowych albo strajk? Trwają negocjacje płacowe w Grupie Azoty Police

Zakładowe organizacje związkowe negocjują z zarządem Grupy Azoty Police kwestie płacowe. Związkowcy żądają m.in. podwyższenia z dniem 1 stycznia 2020 roku stawek zasadniczych każdego pracownika o kwotę 350 złotych.

To nie koniec oczekiwań ze strony społecznej, bowiem wśród listy żądań znalazło się jeszcze podwyższenie o 10% wszystkich dodatków zapisanych w Zakładowym Układzie Zbiorowym oraz podwyższenie o 20% wysokości doładowań kart Sodexo na rok 2020.

W piśmie datowanym na dzień 20 lutego do zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. – Zakładowe Organizacje Związkowe informują, że w przypadku niespełniania swoich żądań do dnia 28 lutego br. zastrzegają sobie możliwość zastosowania działań przewidzianych w ustawie. Nie wykluczają również strajku.

– Mając na uwadze inflację, Związki Zawodowe, wystąpiły z propozycją zwiększenia funduszu wynagrodzeń już w listopadzie 2019 r. Jako pierwszy został wynegocjowany na początku grudnia fundusz premiowy i doładowania kart Sodexo na ubiegłorocznym poziomie. W połowie grudnia 2019 r. rozmowy zostały zawieszone do połowy stycznia 2020 r. na prośbę Prezesa Zarządu, który finalizował w tym czasie umowę PDH i plan finansowy – czytamy w piśmie Zakładowych Organizacji Związkowych do pracowników polickich zakładów.

Po wznowieniu negocjanci związki zawodowe przedstawiły propozycję wzrostu wynagrodzeń na poziomie 15% (minimalna podwyżka w kwocie 350 złotych) oraz wzrost doładowań kart o 20%. W odpowiedzi zarząd nie przedstawił żadnej propozycji.

– Na kolejnym spotkaniu pragnąc kontynuować negocjacje zaproponowaliśmy wzrost doładowań kart Sodexo o 20%, podwyżki stawek zasadniczych o 350 zł na pracownika, przywrócenia wysługi lat w wysokości 10 złotych za każdy przepracowany rok, wzrost wszystkich dodatków o 10% – poinformowali związkowcy.

W trakcie kolejnych negocjacji zarząd Grupy Azoty Police miał przedstawić jedynie propozycję zwiększenia doładowań kart Sodexo o 20%.

– Negocjując w dobrej wierze, na kolejnym spotkaniu dokonaliśmy modyfikację, rezygnując z wysługi lat, pozostawiając przy tym pozostałe postulaty – tłumaczą związkowcy. – W odpowiedzi Zarząd miał zaproponować wzrost stawek zasadniczych o 200 złotych na każdego pracownika oraz nieosiągalne 1200 złotych jednorazowej nagrody na Boże Narodzenie 2020, zależne od wskaźnika EBITDA za III i planowany IV kwartał 2020 r., którego poziomu Zarząd Grupy Azoty Police nie był w stanie określić na spotkaniu – tłumaczą w dalszej części pisma.

Związkowcy liczą, że Zarząd Grupy Azoty Police się zreflektuje i podejmie negocjacje w dobrej wierze.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda