reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Burmistrz Polic przygotował pakiet rozwiązań do projektu budżetu! M.in. środki dla stowarzyszeń sportowych

W środę 28 grudnia w Urzędzie Miejskim w Policach odbyła się konferencja prasowa burmistrza Polic, podczas której Władysław Diakun przedstawił propozycje zmian do budżetu na rok 2023, jakie zaproponował radnym Rady Miejskiej w Policach.

konferencja prasowa burmistrza Polic

na zdjęciu: od lewej Andrzej Rogowski, Władysław Diakun, Damian Walczak

Na 3 stycznia planowane jest spotkanie burmistrza Polic, jego zastępców oraz skarbnika gminy z szefami poszczególnych kół, oraz radnymi Grzegorzem Ufniarzem, Arturem Echaustem oraz Sławomirem Kajkowskim, na którym włodarze gminy Police będą ich przekonywać do projektu budżetu na rok 2023.

– Chcę, aby przewodniczący (Rady Miejskiej w Policach – przyp. red.) zwołał nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w celu uchwalenia budżetu gminy na rok 2023 – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Jak podkreślił Diakun, w przerwie między świętami prowadzone były prace związane z projektem budżetu i zmiany, o które apelowali radni opozycji w trakcie grudniowej sesji budżetowej. Radny Koalicji Obywatelskiej Damian Walczak podkreślił, że prace nad poprawkami do budżetu odbyły się z inicjatywy burmistrza Diakuna.

– Bez przyjęcia budżetu 60 osób bezdomnych zostanie bez finansowania w Ośrodku Feniks – powiedział obecny na konferencji prasowej radny Damian Walczak. – Żeby móc realizować inwestycje potrzebne jest przyjęcie budżetu – tłumaczył Walczak.

280 tysięcy złotych ma trafić do stowarzyszeń sportowych. Zmiany przewidują również 5% podwyżkę płac dla pracowników Urzędu Miejskiego oraz jednostek pomocniczych, w tym Ośrodka Pomocy Społecznej, przedszkoli, szkół, bibliotek czy żłobka. 100 tysięcy złotych trafi z kolei do Rad Osiedlowych oraz sołectw.

– Projekt budżetu został przystosowany do postulatów radnych zgłoszonych na grudniowej sesji budżetowej w trakcie obrad – tłumaczył Damian Walczak, radny Rady Miejskiej w Policach z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Andrzej Rogowski zobowiązał się do natychmiastowego przekazania niezbędnych materiałów polickim radnym. Sesja najprawdopodobniej odbędzie się w czwartek, 5 stycznia.

– Analizowaliśmy propozycję 10% podwyżki dla pracowników, jednak doszliśmy do wniosku, że na tę chwilę nie jesteśmy w stanie wygospodarować w budżecie takich środków, stąd decyzja o podwyżkach w wysokości 5% – podkreślił Władysław Diakun, burmistrz Polic.

Pracownicy, o ile Rada Miejska uchwali budżet, otrzymają podwyżkę w miesiącu kwietniu z wyrównaniem od stycznia 2023 roku.

– Wsłuchaliśmy się w głosy. Zawarte propozycje, to te, które wybrzmiały na sesji budżetowej. Liczymy na rozsądek. Jeszcze raz z naniesionymi poprawkami chcemy pochylić się nad uchwałą budżetową. Liczymy na aprobatę radnych – podkreślił Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic.

Co, jeżeli radni nie zagłosują za przyjęciem budżetu?

– Jeżeli do końca stycznia budżet nie zostanie uchwalony to Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie, ma do końca lutego obowiązek jego uchwalenia – podkreślił Janusz Zagórski, skarbnik Gminy Police.

Problem polegać będzie jednak na tym, że nie będzie możliwości dokonywania w nim korekt. Nie będą działały również rozmaite upoważnienia i zawarte porozumienia.

– Jak przyjdą pieniądze na uchodźców czy wypłatę dodatku węglowego, nie ma, jak ich wprowadzić do budżetu – tłumaczył skarbnik.

Nie wiadomo też jak do samego projektu budżetu, odniesie się Regionalna Izba Obrachunkowa. Czy poprze projekt zaprezentowany przez burmistrza? Jak odniesie się do planowanego w nim deficytu? RIO może zrównoważyć budżet, tak aby nie było w nim deficytu, ale może się to odbyć kosztem np. niektórych inwestycji.

– Najlepszym rozwiązaniem jest uchwalenie budżetu jak najszybciej – podsumował Janusz Zagórski.

Powiązane Artykuły:

Po burzliwej debacie radni nie przyjęli projektu budżetu gminy Police na rok 2023

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.