Menu

Co zrobią Lokalni? Jak zagłosują wyborcy Ewy Głowackiej?

  • Gracjan Broda

Już tylko 9 dni dzieli nas od drugiej tury wyborów samorządowych. Na terenie Powiatu Polickiego tylko w gminie Dobra nie doszło do rozstrzygnięcia w pierwszej turze. W drugiej, decydującej turze wyborów mieszkańcy wybierać będą między obecną wójt Teresą Derą a aspirującą na to stanowisko Magdaleną Zagrodzką.

Obie kandydatki startują z własnych Komitetów Wyborczych i nie są popierane przez żadne środowiska partyjne. Końcowy wynik częściowo uzależniony jest od... Ewy Głowackiej i KWW „Lokalni”, która w pierwszej turze zanotowała ponad 18% poparcie.

– Gmina Dobra po raz pierwszy od wielu lat miała możliwość wyboru – mówi Mariusz Lindner z Komitetu Wyborczego Wyborców „Lokalni”. – Wysoko faworyzowana rządząca od trzech kadencji gminą Teresa Dera zrobiła dobry wynik, ale jednak poniżej oczekiwań to jest 51 procent – tłumaczy Lindner.

To właśnie wyborcy Ewy Głowackiej i „Lokalnych” mogą zdecydować, kto zasiadać będzie w fotelu wójta w następnej kadencji. Wszystko zależy od tego, czy w ogóle pójdą do urn wyborczych, a jeśli tak to na kogo oddadzą swój głos.

– Moim zdaniem zdecydowały osobiste sympatie i sposób prowadzenia kampanii wyborczej, który w przypadku sztabu Zagrodzkiej był zdecydowanie lepszy – przyznaje Lindner.

Decydująca będzie również frekwencja. W pierwszej turze wyniosła ona 63,48%. Przed czterema laty – 41,60%. To wyraźnie pokazuje, że im większa frekwencja tym rosną szanse opozycyjnej wobec Teresy Dera – Magdaleny Zagrodzkiej.

– Gmina Dobra pokazała jednak, że chce zmiany stylu rządzenia gminą. Opozycja w sumie uzyskała wynik rzędu 52%, czyli o 5% więcej niż obóz rządzący – wyjaśnia Mariusz Lidner.

W 2010 roku na Teresę Dera głosowało 5 059 osób. Cztery lata później 4 519 (Teresa Dera nie miała wówczas kontrkandydata – przyp. red.), a w pierwszej turze w roku 2018 – 4 935. Śmiało, można powiedzieć, że obecna wójt może liczyć na swój stały, stabilny od kilku lat elektorat.

– W drugiej turze wyborów Magdalena Zagrodzka może liczyć z pewnością na duże wsparcie elektoratu Ewy Głowackiej, gdyż Ci wyborcy także głosowali za zmianą stylu rządzenia gminą no i oczywiście na jasno sprecyzowane postulaty programowe i swojego zdania nie zmienili – twierdzi Lidner.

Czy stabilny elektorat wystarczy Teresie Dera, aby wygrać i zapewnić sobie czwartą z rzędu kadencję? Czy może poparcie wyborców „Lokalnych” przeważy i zwyciężczynią okaże się Magdalena Zagrodzka? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 4 listopada.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda


Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, podziel się nim z innymi!
ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją