Menu

Zagrodzka: „Mam pomysł na zrównoważony rozwój gminy Dobra i plan na rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy”

  • Gracjan Broda

Z Magdaleną Zagrodzką, kandydatką na wójta gminy Dobra, o jej starcie w jesiennych wyborach samorządowych rozmawiał Gracjan Broda.

Kiedy narodził się pomysł, aby zamienić samorząd powiatowy na gminny i stanąć do rywalizacji o fotel wójta gminy Dobra?

– Ta decyzja dojrzewała we mnie przez ostatnie kilka lat. Zgłaszali się do mnie, jako do radnej Powiatu Polickiego, mieszkańcy naszej gminy z różnego rodzaju problemami. Wśród nich m.in. te dotyczące, budowanych na potęgę masztów sieci komórkowych, problemów z komunikacją, powstawanie uciążliwych firm wewnątrz osiedli, a także zalanych domów w Mierzynie i Bezrzeczu po stosunkowo niewielkich opadach deszczu i przede wszystkim problem z brakiem infrastruktury drogowej. To sprawiło, że poszukując rozwiązań na te konkretne problemy, analizowałam, z czego się one biorą. Doszłam do wniosku, że warto byłoby przedstawić swój własny pomysł nie tylko na dalszy rozwój gminy Dobra, ale przede wszystkim na uporanie się z problemami, z jakimi borykają się na co dzień mieszkańcy. Nasza gmina ma już prawie 21 tys. mieszkańców. To potężna społeczność, bardzo wymagająca, stawiającą przed wójtem zadania, które trzeba po prostu wykonać.

Czy w Pani opinii gmina Dobra była do tej pory źle zarządzana, że tych problemów, z którymi zgłaszali się do Pani mieszkańcy, było aż tyle?

– Wójt Teresa Dera z całą pewnością zrealizowała wiele ważnych inwestycji, ale nasza gmina rozwija się błyskawicznie i to, co było dobre kilka lat temu, teraz nie wystarcza. Dzisiaj problemy są zdecydowanie inne niż przed kilkoma laty. W mojej ocenie gminie potrzebne jest inne, nowoczesne spojrzenie, które pozwoli nie tylko na zrównoważony rozwój wszystkich miejscowości gminy, ale przede wszystkim pomoże mieszkańcom rozwiązać ich problemy życia codziennego, takie jak: dostęp do przedszkoli, jednozmianowej szkoły, poprawę infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej i deszczowej, funkcjonowania komunikacji gminnej. Bardzo potrzebny jest też Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla całej gminy. Gmina jest dla mieszkańców i należy zmierzyć się z każdym problemem. Czy to będzie brak drogi, czy brak śmietnika. Czasy się zmieniają, seniorzy prowadzą aktywny tryb życia, młodzież chciałaby mieć miejsca, gdzie mogłaby się spotykać, mieszkańcy marzą o Domu Kultury z prawdziwego zdarzenia. Potrzeby są duże, reaguję na każde zgłoszenie i prośbę. Na terenie gminy działam już 16 lat. Przeszłam wszystkie szczeble samorządu lokalnego. Dało mi to solidne podłoże, aby móc z powodzeniem kierować naszą gminą. Gmina Dobra musi również zdecydowanie bardziej wykorzystywać swój potencjał zarówno swojego położenia, z jednej strony bliskości Szczecina, a z drugiej centrum Powiatu Polickiego, jakim są Police. Warto uczyć się od sąsiadów, aby stosować rozwiązania jak najbardziej korzystne dla naszych mieszkańców.

Kiedy można spodziewać się szczegółów dotyczących Pani programu wyborczego, poznania kandydatów na radnych, z którymi chciałaby Pani współpracować przez najbliższe lata?

– Mój program wyborczy będzie opierał się na pięciu filarach. Po pierwsze plan zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Po drugie infrastruktura drogowa. Po trzecie infrastruktura wodno–kanalizacyjna. Po czwarte infrastruktura odprowadzająca wodę deszczową i po piąte filar społeczno-oświatowy.
Przygotowujemy konwencję programową, na której ogłosimy nie tylko nasz szczegółowy plan rozwoju gminy Dobra, ale również zaprezentujemy naszych kandydatów, którzy tak jak ja są społecznikami i działają na rzecz mieszkańców. Zbudowałam wokół siebie zespół ludzi, z odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami, aby jak najlepiej mogli służyć mieszkańcom. O konkretnych terminach poinformuję już wkrótce.

Jak będzie wyglądała Pani kampania wyborcza?

– Moja kampania wyborcza nie będzie wiele różniła się od mojej dotychczasowej działalności społecznej. Nauczyłam się, że najważniejsze w działalności samorządowej jest słuchanie ludzi. Nie można być głuchym na ich problemy. Samorządowiec tym różni się od polityka, że przede wszystkim powinien skutecznie działać. Chcę, aby mieszkańcy gminy oceniali mnie przez moje czyny, a nie słowa. Obiecać można wszystko. Ważne jest jednak aby realizować politykę zarządzania naszą małą ojczyzną w taki sposób, aby zadowoleni byli mieszkańcy, bo to oni są głównymi beneficjentami. Wójt i radni są dla mieszkańców, a nie odwrotnie.

Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan BrodaKomentarze  

 
#1 Bodzio 2018-09-03 09:01
Brawo Madziu, pomagam. Miłego dnia :-)
Cytować
 
 
#2 Irena 2018-09-05 08:43
Bardzo popieram Pani program. Gmina Dobra potrzebuje zmian bardzo poważnych. Dość już tego zaściankowego rządzenia prze Wójta Teresę Dera. Do tej pory Pani Wójt nie przedstawiła żadnej wizji jak ma wyglądać Gmina Dobra, jakie są potrzeby mieszkańców, w szczególności zaś emerytów. którym obecna władza funduje programy sporządzane przez nieudolnych urzędników. A to emeryci powinni decydować o tym co by chcieli robić. Przecież każdy człowiek jest inny każdy ma jakieś zdolności, marzenia, a teraz ma czas, żeby to realizować. Przecież emeryci to nie są małe dzieci, że za nich decydują urzędnicy i proponują im klejenie koralików z makaronu. Ponadto należy postawić na budowę ścieżek rowerowych tak bardzo potrzebnych w naszej Gminie. Bardzo potrzebna jest budowa całej infrastruktury, o której Pani wspomniała w wywiadzie. Ale proszę nie zapominać o zwykłym człowieku. Gmina Dobra również jest społeczeństwem starzejącym się i tu jest pole do popisu dla przyszłego Wójta Gminy.
Cytować
 
 
#3 ewa 2018-09-11 13:08
pomysł ma każdy... tylko nie każdy go zrealizuje :-D
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją