reklama
reklama

Podwyżka pensji burmistrza Polic przegłosowana. Wynagrodzenie podniesione do maksimum

Wynagrodzenie burmistrza Polic wzrośnie do 20 020 złotych miesięcznie, a nowa stawka będzie obowiązywać wstecznie od 1 sierpnia br. Za przyjęciem stosownej uchwały głosowało 12 radnych.

budowa Polimerów Police

Głosowanie podwyżki wynagrodzenia jest związane ze znowelizowanymi zapisami ustawy, które ustaliły minimalne dozwolone wynagrodzenie burmistrza w gminie Police na poziomie 16 220 złotych, zaś maksymalne - 20 020 złotych. Do tej pory Władysław Diakun zarabiał około 12 tysięcy złotych miesięcznie.

Procedowana uchwała wywołała wśród radnych sporo kontrowersji. Radny Krystian Kowalewski zauważył, że w gminie panuje ciężka sytuacja, a wydatki na stowarzyszenia są mocno ograniczane.

– Czy nie byłoby przyzwoitym, aby podwyżka była minimalna? – zabrał głos Krystian Kowalewski. – Panie Burmistrzu, a gdyby wziąć nie całą stawkę, tylko np. połowę odpuścić? - dopytywał radny. – Gdyby przyjąć tę uchwałę, to Pan Burmistrz będzie zarabiać więcej niż Pan Krzystek – kontynuował.

Następnie głos zabrał radny Grzegorz Ufniarz, który stwierdził, że od kilku miesięcy trwa w Polsce festiwal podwyżek wynagrodzeń dla rządzących - począwszy od prezydenta RP, rządu, przez posłów, a skończywszy na samorządowcach.

– Daliśmy się trochę wpuścić w jakąś pułapkę – stwierdził.

Grzegorz Ufniarz zadeklarował również, że był przeciwny podwyżkom dla posłów i radnych, jak również konsekwentnie wyraża sprzeciw wobec zwiększenia wynagrodzenia dla burmistrza Polic.

- Chciałbym pogratulować burmistrzowi pensji wyższej niż wynagrodzenie prezydenta 10 razy większego od gminy Police Szczecina - mówił przekornie radny Prawa i Sprawiedliwości Kamil Olszewski.

We wtorek radni Rady Miasta Szczecina przyjęli uchwałę przyznającą prezydentowi Piotrowi Krzystkowi pensję w wysokości 19 800 złotych. W odpowiedzi na zarzuty przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Rogowski przypomniał, że Władysław Diakun działa dla samorządu już 30 lat.

– To, co mamy obecnie w Policach, jest zasługą Pana Burmistrza – zaznaczył Rogowski.

Z kolei radna Koalicji Obywatelskiej Jadwiga Molenda odniosła się do głosowanej we wrześniu podwyżki diet dla radnych. Pytała, czy ci, którzy byli jej przeciwni, pobierają ją w całości, czy też gdzieś ją przekazują. Odpowiedział jej Grzegorz Ufniarz, który powiedział, że radna KO będzie to mogła sobie sprawdzić w jego oświadczeniu majątkowym za 2021 r. Dodał również, że Jadwiga Molenda będzie zapamiętana przez wyborców jako osoba odpowiedzialna za podwyżki diet. Nawiązując do tego przewodniczący Andrzej Rogowski zadeklarował, że bierze pełną odpowiedzialność za przedstawioną podczas sesji uchwałę podwyższającą pensję burmistrzowi.

– Jest to ewidentna próba skłocenia samorządowców między sobą i samorządowców z mieszkańcami – skomentował procedowany projekt uchwały radny KO Damian Walczak, przerzucając odpowiedzialność za to na rząd..

Zabierając ponownie głos Kamil Olszewski zwrócił uwagę, że nie ma przymusu podnoszenia wynagrodzenia burmistrza do maksimum.

– Troszkę nie kupuję tych argumentów przedstawianych przez koalicję rządzącą – mówił.

W podobnym tonie wypowiadał się Krystian Kowalewski, który zarzucił hipokryzję radnym, którzy stale krytykują rząd, a w sytuacji konieczności zmiany wynagrodzeń – podnoszą je do maksymalnej wysokości.

Ostatecznie uchwała została przegłosowana przy poparciu 12 radnych, 7 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także