reklama
nekrolog
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Strefa Polityki
  3. Będzie podwyżka diet dla radnych polickiej Rady Miejskiej

Będzie podwyżka diet dla radnych polickiej Rady Miejskiej

Policka Rada Miejska przyjęła we wtorek uchwałę podnoszącą stawki diet radnych. Za jej przyjęciem głosowało 12 z 21 radnych.

Aktualnie ustawowa podstawa, od której liczone są stawki diet, wynosi 2684,13 złotych.

Stawka diety radnego wyniesie 50 procent podstawy, tj. 1342,08 zł. Przewodniczący komisji otrzymają 1691 zł (63 procent podstawy), zaś wiceprzewodniczący komisji - 1503,11 zł (56% podstawy). Dieta wiceprzewodniczących Rady Miejskiej wyniesie 67 procent podstawy, tj. 1798,36 zł. Nie zmieni się wysokość zryczałtowanej diety przewodniczącego Rady Miejskiej, która pozostała na poziomie 75% ustawowej podstawy (tj. 2013,10 zł).

Przed głosowaniem wywiozała się krótka dyskusja. Radny Grzegorz Ufniarz miał wątpliwości, czy zakres obowiązków wiceprzewodniczacych komisji jest na tyle wystarczający, aby ustalać dla nich osobną stawkę diety. Pytał również, czy radni, którzy opuszczą jedynie w miesiącu posiedzenia rady i komisji, nie powinni być całkowicie pozbawieni diety. Z kolei radny Artur Echaust oraz wiceprzewodnicząca Rady Jadwiga Molenda udowadniali, że praca radnych nie polega wyłącznie na udziale w posiedzeniach, a dieta ma za zadanie pokrywanie kosztów działalności, łącznie z dojazdami w różnego rodzaju miejsca - czy to na spotkania z mieszkańcami, czy do miejsc, w których radny podejmuje interwencję.

Radny Kamil Olszewski z Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że w uchwale brakuje uregulowania kwestii łączenia funkcji - w teorii daje to możliwość pobierania dwóch diet. W odpowiedzi przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Rogowski wyraził nadzieję, że w takiej sytuacji radny będzie zrzekał się z pobierania niższej diety.

Reprezentujący Projekt Police Krystian Kowalewski stwierdził, że jest to znaczna podwyżka, ale jednocześnie podkreślił, że diety nie były od wielu lat podnoszone. Przedstawił jednak stanowisko swojego ugrupowania, w którym stwierdził, że w momencie, gdy gmina jest źle zarządzana nie powinno się uchwalać podwyżek. Zadeklarował, że Projekt Police nie poprze uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, ośmioro było przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu. Przyjęta uchwała oznacza zwiększenie wydatków na diety o około 200 tysięcy złotych rocznie.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Radny nie powinien dostawać żadnych pieniędzy. Powinna być to funkcja społeczna. Wtedy odeszłoby pewnie z 90% radnych, którzy zrobiłby miejsce dla prawdziwych społeczników.

This comment was minimized by the moderator on the site

Mają rozmach...

This comment was minimized by the moderator on the site

Polickie świnie dorwały się do koryta która to już podwyżka ?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także