Radny Pacholik zapowiada odwołanie od decyzji wojewody!

Argumenty przytaczane w tym piśmie wojewody są dla mnie niezbyt jasne. Nie zgadzam się z nimi – mówił podczas VIII sesji Rady Powiatu Adam Pacholik, odnosząc się do wydanego przez wojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Hinca wezwania do wygaszenia jego mandatu radnego.

Sprawa dotyczy łączenia przez Adama Pacholika funkcji radnego i prezesa gminnej spółki Trans-Net – wojewoda dopatrzył się w tej kwestii złamania przepisów ustawy o samorządzie powiatowym.

– Na pewno skorzystam z drogi odwoławczej, czyli sądowej – podkreślił w swoim oświadczeniu Pacholik. – W momencie kiedy podejmowałem decyzję o starcie w wyborach do rady powiatu, miałem opinię prawną, która jak najbardziej dawała mi prawo do tego, aby startować w wyborach. Z szacunku dla wyborców taką drogę odwoławczą, prawną, sądową wykorzystam – kontynuował.

Wcześniej, na marcowej sesji Rady Powiatu, jej przewodniczący Cezary Arciszewski stwierdził, że dysponuje opinią radcy prawnego, według którego nie doszło do złamania przepisów i takie też stanowisko zostało przesłane wojewodzie. W podobnym tonie wypowiadali się wówczas także wiceprzewodniczący Janusz Szwyd oraz radna KW Lokalni Aneta Rejczyk-Matysiak.

Rada powiatu ma 30 dni od dnia wpłynięcia wezwania – tj. 10 maja – na wygaszenie mandatu radnego. Jeśli tego nie zrobi – wojewoda wyda zarządzenie zastępcze.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda