Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 3 503 | Zgonów: 73


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 99 | Zgonów: 2

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 4 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 04 kwietnia 2020 roku, godzina: 10:05 | Kliknij i zobacz aktualną sytuację

Olgierd Geblewicz przewodniczącym EPL w Europejskim Komitecie Regionów

Największa partia polityczna w Europejskim Komitecie Regionów wybrała marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na przewodniczącego. To jedno z kluczowych stanowisk tej instytucji, a zarazem olbrzymi zaszczyt i kolejne wielkie wyzwania przed samorządowcem z Pomorza Zachodniego.

– Pracując z rodziną EPP i jej nowym Przewodniczącym Donaldem Tuskiem, chcę ściśle współpracować z przywódcami wszystkich szczebli, aby wspólnie pracować na rzecz naszych obywateli – napisał w mediach społecznościowych Olgierd Geblewicz.

Geblewicz podkreślił znaczenie odpowiedzialności za walkę z zagrożeniami takimi jak wzrost populizmu, fake newsy i mowa nienawiści.

– Drogą do tego jest wzmacnianie naszych społeczeństw i przywracanie ludziom wiary w europejskie wartości, w solidarność, jak również w nasze wspólne interesy – podsumował marszałek.

Podczas posiedzenia Komitetu Regionów wybrano również nowego Przewodniczącego, którym został gubernator Greckiego Regionu - Macedonia Centralna Apostolos Tzitzikostas, który również reprezentuje EPL.

Europejski Komitet Regionów

Komitet Regionów, to organ doradczy Unii Europejskiej złożony z samorządowców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym ze wszystkich państw członkowskich. Za pośrednictwem KR mają możliwość opiniowania tworzonego w Unii prawa i przepisów. Przewodniczący partii politycznej bierze udział w posiedzeniu prezydium Komitetu, które odpowiada m.in. za opracowywanie programu politycznego na początku kadencji i nadzorowanie jego wykonania. Do zadań Olgierda Geblewicza będzie należała organizacja i koordynacja prac zgromadzenia plenarnego i komisji, otrzymał on także kompetencje finansowe, organizacyjne i administracyjne.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda