Menu

Prawo i sprawiedliwość

  • Gracjan Broda

Należy postępować zawsze wedle takich reguł, co do których chcielibyśmy, aby były one stosowane przez każdego i zawsze. Immanuel Kant Dotknąłem stanu wojennego, widziałem upadek muru berlińskiego, byłem w Unii Wolności, ściskałem rękę Wiesława Chrzanowskiego, Władysława Bartoszewskiego i Lecha Kaczyńskiego, pytałem o czas przemian lat 80 Lecha Wałęsę i Stanisława Wądołowskiego. Wzruszałem się jak dołączaliśmy do NATO a potem UE. Wściekałem się na Leszka Millera za zerwanie kontraktu na gaz z Norwegami, byłem wściekły kiedy Andrzej Lepper zostawał wicepremierem w Polskim Rządzie i wściekły, kiedy PO doznawała orgazmu odkręcając kran z ciepłą wodą, a Ewa Kopacz stawała się, psującą polską gospodarkę, socjalistką.

Czytaj więcej: Prawo i sprawiedliwość

I love nowoczesna Polska! Rzeczpospolita 25 lat później.

  • Gracjan Broda

Kiedy rozmawiam z ekonomiczno – społecznymi ekspertami III RP wszelkiej maści i wątpliwej proweniencji (choć nie tylko takowej) zastanawiam się jak uchwycić i przedstawić im istotę tego co zaszło w Polsce w sferze społeczno - gospodarczej przed ćwierćwieczem i jak koreluje to z dniem dzisiejszym. Pomijam swoiście ideologiczny spór jaki rozegrał się w łonie samej Solidarności pomiędzy związkowo lewicowymi Małachowskim, Modzelewskim i Bugajem, a rynkowo liberalnym Balcerowiczem.

Czytaj więcej: I love nowoczesna Polska! Rzeczpospolita 25 lat później.

Podatki, głupcze! Gospodarka, Szczurek!

  • Gracjan Broda

Głosowałem na PO. Tak, głosowałem na PO. Kiedyś wierzyłem, że rozumni liberałowie zechcą skończyć z dyktaturą związkowych watażków, że uproszczą skomplikowany system podatkowy, że obywatel/podatnik już zawsze będzie klientem a nie petentem/szkodnikiem, że system edukacji będzie kreatywny i dostosowany do dynamicznie zmieniających się trendów społeczno/gospodarczych, że przywileje górników (m.in. 13-stki i 14-stki, ołówkowe), rolników (m.in. KRUS i skupy interwencyjne), banków (spready, spekulacje, opcje), ubezpieczycieli (klauzule niedozwolone, dominująca pozycja względem klientów), polityków (kilometrówki, alkohol, ośmiorniczki, brak odpowiedzialności), że wszystkie te idiotyczno/archaiczne rujnujące naszą społeczną i gospodarczą tkankę przywileje zostaną zwyczajnie zlikwidowane. Nie zostały.

Czytaj więcej: Podatki, głupcze! Gospodarka, Szczurek!

Dziennikarzy grzech pychy!

  • Gracjan Broda

Hegel powiadał, że czytanie gazety zastępuje nowoczesnemu człowiekowi poranną modlitwę. Polscy dziennikarze czytanie gazety wznieśli na nowy poziom, jest to coś z pogranicza guseł i egzorcyzmów, które jednak zamiast uwalniać ludzi od wpływów złych duchów wpychają ich Wprost w przepastne czeluście intelektualnej pustki.

Czytaj więcej: Dziennikarzy grzech pychy!

Przyzwoitość umarła!

  • Gracjan Broda

„Dobry smak, jak wiadomo, polega na tym, żeby nie nalegać”. Tymi słowami przed czterema laty pożegnaliśmy się we Wprost z jego twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym P. Markiem Królem. Pożegnaliśmy go za to, że nalegał właśnie, że w obliczu smoleńskiej katastrofy, śmierci Prezydenta RP i 95 osób nie umiał zrozumieć, że doraźna polityka i doraźna walka o czytelnika nie powinna i nie może stać ponad etyką, Kantowskim imperatywem i zwykłą przyzwoitością. Nie miało to nic wspólnego z byciem sympatykiem PO, PiS, SLD czy kogokolwiek, tak należało się po prostu zachować, bo zostali także żywi, dla których śmierć ta była ogromem bólu i kraj, który stracił Prezydenta.

Czytaj więcej: Przyzwoitość umarła!

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją