Menu

Sezon ogórkowy już za nami...

  • Gracjan Broda

Okres wakacyjny nieubłaganie dobiegł końca, a nasze dzieci, te młodsze i te nieco starsze, już zawitały do szkół inaugurując początek kolejnego roku szkolnego 2016/2017. Przyszedł już chyba czas, aby również na naszej lokalnej niwie politycznej oficjalnie ogłosić koniec sezonu ogórkowego i spróbować przewidzieć, co się u nas w tych tematach zadzieje w kilku najbliższych miesiącach. A więc do dzieła.

Czytaj więcej: Sezon ogórkowy już za nami...

"Rodzina 500 Plus" już wkrótce w Policach - czy jesteśmy gotowi?

  • Gracjan Broda

Już niebawem, bo od 1 kwietnia 2016 roku rozpocznie się nowy etap w życiu wielu polskich rodzin, które podjęły niemały przecież trud posiadania i wychowania dzieci w naszym kraju. Rząd Prawa i Sprawiedliwości doceniając ich wysiłek i mając na celu długofalowy cel wspierania dzietności w naszej ojczyźnie, doprowadził do przyjęcia przez Sejm programu „Rodzina 500 Plus”. Za jego sprawą każda rodzina, która posiada dwójkę (lub więcej) dzieci, otrzyma co miesiąc 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a w przypadku spełnienia kryterium dochodowego, również na pierwsze dziecko.

Czytaj więcej: "Rodzina 500 Plus" już wkrótce w Policach - czy jesteśmy gotowi?

Police Przyjazne Rodzinie... jednoosobowej

  • Gracjan Broda

Wydawać by się mogło, że dołączenie Polic do szczecińskiego programu Police Przyjazne Rodzinie powinno wzmocnić we władzach lokalnych chęć promowania i wprowadzania w naszym mieście rozwiązań, które będą dla rodzin korzystne. Jednak ogłoszony niedawno wynik tzw. "konsultacji społecznych" przeprowadzonych przez burmistrza Diakuna w związku z planowaną podwyżką podatku śmieciowego, najbardziej powinien zwartwić właśnie polickie rodziny. Oznacza on bowiem wprowadzenie podwyżki za śmieci do 15 zł za osobę (z obecnych 12zł). Już poprzednia propozycja pana burmistrza nie spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Czy obecna skończy się kolejną eskalacją protestów społecznych?

Czytaj więcej: Police Przyjazne Rodzinie... jednoosobowej

Podwyżka za śmieci nieuchronna?

  • Gracjan Broda

Pomimo, że zwykle miesiąc grudzień kojarzy nam się raczej ze spokojnym adwentowym oczekiwaniem na święta Bożego Narodzenia, wydaje się, że w Policach będzie on wyjątkowo gorący i pełen emocji. Stanie się tak niechybnie za sprawą rządzącej w naszej gminie Wspólnoty Samorządowej "Gryf" oraz burmistrza Diakuna, którzy zafundowali mieszkańcom stojący niestety nie na najwyższym poziomie spektakl, dotyczący tematyki ważnej, ale w Policach nieco drażliwej, czyli ustalenia nowej stawki opłat za wywóz śmieci.

Czytaj więcej: Podwyżka za śmieci nieuchronna?

Myśli (Nowoczesnego) Polaka…

  • Gracjan Broda

Ostatnie dni przyniosły wiele, delikatnie mówiąc, nie do końca przemyślanych wypowiedzi przedstawicieli partii Nowoczesna, związanych głównie z faktem przejmowania przez Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialności za Państwo. Partia, która określała się na początku, jako merytoryczna, nawiązuje bowiem do najlepszych (w cudzysłowiu) tradycji Platformy Obywatelskiej w straszeniu złym PiS-em. Również jeden ze świeżo upieczonych posłów tego ugrupowania z naszego regionu, postanowił wyrazić na blogu swój osobisty pogląd, któremu warto się bliżej przyjrzeć, bo dobrze obrazuje sposób myślenia tak zwanych nowoczesnych Polaków.

Czytaj więcej: Myśli (Nowoczesnego) Polaka…

Rewolucja młodych?

  • Gracjan Broda

Wybory prezydenckie za nami. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda, który startował z poziomu rozpoznawalności na poziomie 12% wywalczył błyskotliwe zwycięstwo, którego rozmiar z pewnością zaskoczył może nawet jego samego. Pokazuje to jednak skalę pozytywnej zmiany w świadomości Polaków, która zaszła w naszym kraju w okresie ostatnich ośmiu lat.

Czytaj więcej: Rewolucja młodych?

Czy w Policach zaczyna robić się niebezpiecznie?

  • Gracjan Broda

Ostatnie tragiczne w skutkach wydarzenia, które miały miejsce w naszym mieście skłaniają do refleksji o możliwych przyczynach, które do nich doprowadziły. Czy dwa zabójstwa w Policach w przeciągu kilku dni są tylko nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, czy też są pośrednim skutkiem pogarszającej się sytuacji w państwie polskim, które według słów byłego już ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza istnieje tylko teoretycznie.

Czytaj więcej: Czy w Policach zaczyna robić się niebezpiecznie?

Dlaczego warto zbudować miejsce pamięci w Policach?

  • Gracjan Broda

11 listopada 2014 roku obchodziliśmy kolejną już (96) rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Polickim obchodom Narodowego Święta Niepodległości brakowało jednak w moim przekonaniu jednego, ale za to bardzo ważnego elementu. Brakowało miejsca pamięci, gdzie w czasie obchodów najważniejszych uroczystości patriotycznych (Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 listopada, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 31 marca) mieszkańcy mieliby możliwość złożenia kwiatów oraz wyrażenia szacunku i pamięci poprzednim pokoleniom, które walczyły o odzyskanie przez Polskę wolności. Oczywiście organizacja koncertów przez Miejski Ośrodek Kultury (w tym roku zorganizowano kolejną już edycję koncertu "Brzmienia Wolności" oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych) jest godne poparcia i kontynuacji, jednak nie mniej ważne jest odpowiednie miejsce, które społeczność lokalna kojarzyłaby właśnie z obchodami świąt patriotycznych.

Czytaj więcej: Dlaczego warto zbudować miejsce pamięci w Policach?

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją