Pijani sprawcy wypadków zapłacą za leczenie swoich ofiar?

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli projekt ustawy o odpowiedzialności finansowej pijanych sprawców wypadków. Zakłada on, że nietrzeźwy bądź będący pod wpływem narkotyków kierowca, który spowoduje wypadek, będzie musiał zapłacić za leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną swoich ofiar.

Projekt ustawy o odpowiedzialności finansowej pijanych sprawców wypadków zakłada, że każda taka osoba zostanie obciążona kosztami związanymi z wypadkiem. O ich zwrot miałby występować bezpośrednio do sprawców wojewódzki oddział NFZ.

– Na polskich drogach przez pijanych zginęło w zeszłym roku 370 osób, a ponad 3 tysiące zostało rannych. Ten rok może być pierwszym od dekady, kiedy te liczby wzrosną. Musimy zatrzymać to szaleństwo – alarmuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Zdaniem ludowców za kosztowne leczenie ofiar wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców powinni płacić sprawcy zdarzeń drogowych.

– Większość ofiar doznaje bardzo ciężkich urazów. Konieczna jest szybka akcja ratunkowa, specjalistyczne leczenie, długotrwała rehabilitacja i opieka psychologiczna. To wszystko kosztuje i płacić za to muszą pijani sprawcy wypadków – mówi Kosiniak-Kamysz.

Według szacunków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koszt wypadku z jedną ofiarą śmiertelną to 2,05 miliona złotych, z ofiarą ciężko ranną – 2,3 miliona złotych, a z ofiarą lekko ranną – 26,7 tysięcy złotych.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda, Źródło: Polskie Stronnictwo Ludowe