reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Uszkodziłeś samochodów na drodze powiatowej? Możesz starać się o odszkodowanie

Starostwo Powiatowe w Policach poinformowało na swojej stronie internetowej, w jaki sposób kierujący samochodem, który uszkodził swój pojazd na drodze powiatowej, może starać się odszkodowanie.

Odszkodowanie za uszkodzenie auta na drodze powiatowej

na zdjęciu: ubytek w drodze

– Jeśli pojazd został uszkodzony z powodu wjechania w ubytek w drodze, poszkodowany powinien zgromadzić jak najwięcej dowodów zaistniałego zdarzenia. – mówi Katarzyna Szeremeta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Policach.

Właściciel uszkodzonego pojazdu musi udowodnić, że do szkody doszło na konkretnej drodze, przyczyną szkody była uszkodzona nawierzchnia, a także że do szkody doszło, mimo że kierowca przestrzegał przepisów i dostosował się do oznaczeń, a zarządca drogi zaniedbał swoje obowiązki.

– Jednym z najważniejszych, jak nie kluczowych dokumentów w procesie rozpatrywania roszczenia odszkodowawczego jest notatka służbowa Policji lub Straży Gminnej wezwanej na miejsce zdarzenia. Wezwanie odpowiednich służb stanowi mocny dowód potwierdzający okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia pojazdu. – tłumaczy Szeremata.

W ten sposób poszkodowany może udokumentować, że nie jechał zbyt szybko, przestrzegał wszystkich przepisów i nie przyczynił się do powstania szkody. To również potwierdzenie, że uszkodzenie pojazdu nastąpiło w konkretnym miejscu i czasie.

Równie istotne są odpowiednio wykonane zdjęcia z miejsca zdarzenia. Poszkodowany powinien zadbać o to, aby na zdjęciach znalazł się nie tylko ubytek w drodze, ale również jego najbliższe otoczenie oraz uszkodzony pojazd na tle miejsca zdarzenia. Na fotografiach powinny być widoczne numery rejestracyjne pojazdu, a zdjęcia wykonane w czasie zdarzenia, a nie kilka dni później.

Pomocne są również nagrania z kamer samochodowych, a także świadkowie, z którymi warto wówczas spisać oświadczenie dotyczące powstania szkody na pojeździe.

– Jeżeli poszkodowany składa wniosek o odszkodowanie, z naprawą auta najlepiej poczekać do wizyty rzeczoznawcy, który wyceni powstałą szkodę. – podkreśla naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Policach.

W przypadku, gdy poszkodowany decyduje się na wcześniejszą naprawę pojazdu, powinien zachować wszystkie rachunki i faktury za naprawę oraz uszkodzone elementy pojazdu. Warto również wykonać dokładną dokumentację zdjęciową istniejących uszkodzeń przed ich naprawą.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.