reklama
nekrolog
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Motoryzacja
  3. Od 1 czerwca nastąpi ważna zmiana dla kierowców!

Od 1 czerwca nastąpi ważna zmiana dla kierowców!

Od 1 czerwca kierujący samochodem zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany będzie zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na nie.

Co więcej, kierujący będzie zobowiązany do zatrzymania pojazdu i ustąpienia mu pierwszeństwa.

– Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1A – brzmi art. 26 ust. 1 w znowelizowanym Prawie o ruchu drogowym.

O czym mówi ust. 1A? Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie razić pieszego na niebezpieczeństwo znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

Pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych przed pojazdem. W trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych, zabrania się korzystania z telefonu komórkowego oraz innego urządzenia elektronicznego.

Ustawodawca pozostawił art. 14 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zabrania wchodzenia na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych, bezpośrednio przed jadący pojazd.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także