Nagłówek Dziennika Polickiego

Omikron w Europie. Od grudnia nowe obostrzenia w Polsce

W związku z rozpoznaniem nowej mutacji koronawirusa w Europie - tzw. mutacji Omikron - rząd wprowadza nowe obostrzenia dotyczące zarówno przyjazdu z siedmiu państw afrykańskich, jak i sytuacji w kraju. Nowymi obostrzeniami nie są objęte osoby zaszczepione preparatami zatwierdzonymi na terenie Unii Europejskiej.

Sanie św. Mikołaja w Policach

Bardziej restrykcyjne będą ograniczenia związane z liczbą osób przebywających w obiektach gastronomicznych, hotelowych, kulturalnych, sportowych, czy też w kościołach. Limit w tego rodzaju miejscach zostanie zmieniony z 75% do 50% zapełnienia, jednak wliczać się w niego nie będą osoby zaszczepione.

W zgromadzeniach - typu wesela, komunie, dyskoteki - będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób (wcześniej: 150 osób). W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi udział będzie mogło wziąć maksymalnie 250 osób. Z kolei w lokalach hazardowych, salonach fitness, czy w siłowniach wyznaczono nowy limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Odpowiedzialność za przestrzeganie limitów będzie spoczywać na obsłudze - po osiągnięciu ustalonej liczby osób w danym obiekcie, kolejne będą musiały okazać obsłudze dowód pełnego zaszczepienia.

Zawieszone zostają loty do siedmiu najbardziej zagrożonych nową mutacją państw afrykańskich: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby z nich powracające, które nie są zaszczepione zatwierdzoną na terenie UE szczepionką, będą podlegały 14-dniowej kwarantannie, która nie będzie ulegać skróceniu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Do 14 dni wydłużona zostaje również kwarantanna dla osób powracających spoza strefy Schengen - w tym przypadku można ona zostać skrócona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu najwcześniej w ósmym dniu.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia br.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Adam Guz/KPRM

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.