Menu

Miejsce, które warto odwiedzić: Niemieckie miasteczko Ueckermünde

  • Gracjan Broda

Niemieckie miasteczko Ueckermünde dzieli od Polic zaledwie 50 kilometrów. Położone po niemieckiej stronie Zalewu Szczecińskiego w powiecie Vorpommern-Greifswald miasteczko, chętnie odwiedzają mieszkańcy Powiatu Polickiego.

Ueckermünde, czyli Wkryujście

Miasteczko zamieszkuje obecnie około 10 tysięcy osób. Przed laty w miejscu obecnego Ueckermünde powstała osada rybacka. Sięgało to czasów słowiańskich. Pierwsza wzmianka w dokumentach datowana jest na rok 1178. W XIX i XX wieku podstawą gospodarki miasteczka było hutnictwo oraz wyrób cegieł.

Nazwa miasta pochodzi od rzeki Wkry , która ma tutaj swoje ujście. W Ueckermünde znajduje się jeden z niewielu w granicach obecnych Niemiec, Zamek Książąt Pomorskich, który stał się niewątpliwie pomnikiem budownictwa z XII wieku. W skład Ueckermünde wchodzą cztery dzielnice: Bellin, Berndshof, Rosenmühl oraz Neuhof.

Uckermünde przyjazne Polakom

W niektórych lokalach gastronomicznych na terenie Ueckermünde można napotkać karty dań w języku polskim. W restauracjach dominują potrawy ze świeżych ryb a prawdziwym przysmakiem jest serwowany w bułce matias. Ponadto można skosztować tutaj potraw z kuchni greckiej, włoskiej czy azjatyckiej.

To nie jedyne przysmaki jakie czekają na turystów. Gorąca kawa, czekolada a także desery lodowe uprzyjemnią nam pobyt w tym malowniczym miasteczku.

Wśród atrakcji wyróżnić możemy zamknięte obszary leśne, przepiękne łąki, plaże, ścieżki rowerowe i piesze, liczne atrakcje turystyczne, wspaniale odrestaurowane stare miasto oraz zoo. Szczególnie warte zobaczenia jest przepiękne Stare Miasto w Ueckermünde, którego wygląd w ostatnich dziesięcioleciach przeobraził się nie do poznania. Uroku dodaje pozostała wciąż sieć średniowiecznych ulic, zdumiewających swoimi elewacjami zaułków, dziedzińce i place.

Czym dojechać?

Zdecydowanie polecamy podróż samochodem, który można zaparkować na pobliskim parkingu i pieszo eksplorować zakątki Ueckermünde. Osoby, które mogą przewozić rowery mogą poruszać się po mieście na dwóch kółkach.

Ueckermünde to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Regionalny Portal Informacyjny

Adres redakcji: ul. Piaskowa 102/4, 72-010 Police

Nr rejestru: 909


tel. 796 142 364

kontakt z redakcją