reklama
nekrolog
reklama
  1. Dziennik Policki:
  2. Kronika Policyjna
  3. Tworzył fałszywe zbiórki charytatywne! Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności

Tworzył fałszywe zbiórki charytatywne! Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności

Z fałszywej zbiórki charytatywnej zebrał ponad 54 tysiące złotych. Okazało się, że nawet złotówka z tej kwoty nie trafiła na konto potrzebującej rodziny.

– Policjanci stołecznego Wydziału do walki z Cyberprzestępczością ustalili, że jeden z mieszkańców Szczecina może organizować fałszywe zbiórki pieniędzy na cele charytatywne – mówi Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

Według wiedzy funkcjonariuszy, którzy zajęli się sprawą, 33-letni mężczyzna miał wyszukiwać prawdziwe zbiórki pieniędzy, między innymi na chore dzieci, a następnie kopiować materiały i wykorzystywać je do tworzenia własnych stron WWW, na których ogłaszał fałszywe zbiórki pieniędzy.

– Mężczyzna tworzył nowe strony internetowe poświęcone zbiórkom pieniędzy bardzo profesjonalnie, uniemożliwiając ich rozpoznanie – tłumaczy Adamus.

Stołeczni policjanci ustalili, że od marca do kwietnia tego roku, mężczyzna założył w Internecie fikcyjną zbiórkę charytatywną, z której pieniądze miały rzekomo trafić do rodziny poszkodowanej w pożarze, do którego doszło w marcu 2021 r. w województwie zachodniopomorskim. 33-latek, po założeniu fałszywej strony, mailowo rozsyłał prośby o wpłacanie pieniędzy na wskazany rachunek bankowy.

– Policjanci współpracując z CERT Polska ustalili też, że to nie jedyna fałszywa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez 33-latka. Jak się okazało, w latach 2019-2021 mężczyzna założył 19 podobnych zbiórek pieniędzy, z których uczynił sobie stałe źródło utrzymania. W powyższych przestępstwach, jak ustalili śledczy, jest już kilkaset pokrzywdzonych osób – informuje Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

Mężczyzna w tej jednej sprawie usłyszał już zarzut oszustwa i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest jednak rozwojowa i mężczyzna w najbliższych tygodniach usłyszy kolejne zarzuty.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Komenda Stołeczna Policji

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także