reklama
reklama

Skarb Państwa chce przejąć akcje TRAKCJI. Uda się dokończyć Szczecińską Kolej Metropolitarną?

Skarb Państwa chce odkupić od hiszpańskiej firmy Comsa akcje spółki TRAKCJA S.A., która jest głównym wykonawcą realizującym kolejową część budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. Ma to pomóc w dokończeniu inwestycji - z uwagi na problemy finansowe TRAKCJI prace przez ostatnie miesiące niemalże stały w miejscu.

W poniedziałek Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała o zawarciu niewiążącego porozumienia ze spółką Comsa dotyczącego przede wszystkim nabycia przez ARP lub podmiot kontrolowany bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa lub inny podmiot wskazany przez ARP, zaakceptowany wcześniej przez COMSA, wszystkich akcji i obligacji TRAKCJI posiadanych w danym momencie przez tę hiszpańską firmę. Łącznie państwo przejęłoby w ten sposób 32,85 procent akcji, co pozwoliłoby na znaczące zwiększenie kontroli nad przebiegiem budowy SKM.

- W końcu dobra wiadomość dla projektu SKM w Szczecinie - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina i przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropiltarnego. - Rządowa agencja i PKP PLK SA przejmują wykonawcę części kolejowej inwestycji. Teraz powodzenie projektu w jednych, rządowych rękach. Miejmy nadzieję że sprawy pójdą w dobrym kierunku. My samorządowcy robimy swoje. Czekamy na część kolejową - dodaje.

Wcześniej w sprawie opóźnień na inwestycjach PKP PLK prezydent Piotr Krzystek, jako przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SSOM jest liderem projektu budowy SKM), doprowadził do okrągłego stołu z udziałem partnerów samorządowych, PKP PLK SA oraz TRAKCJI SA. Uzyskał także wsparcie ze strony Centrum Unijnych Projektów Transportowych nadzorujących wszystkie tego typu przedsięwzięcia.

Koszt inwestycji wyceniany jest na prawie 800 milionów złotych, z czego pół miliarda pochodzi z unijnej dotacji. Ta - jak mówi prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel - pomimo znaczących opóźnień nie jest aktualnie zagrożona koniecznością zwrotu przyznanych przez Unię Europejską pieniędzy.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację