reklama

Zakończono przebudowę ul. Szczecińskiej w Tanowie

Przebudowa ul. Szczecińskiej w Tanowie w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 115 została już zakończona. Inwestycja objęła budowę nowego ronda, chodników, infrastruktury dla rowerzystów, bezpieczniejszych przejść dla pieszych, kanalizacji deszczowej. Całość kosztowała ponad 20 mln złotych.

Projekt był realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VA, który wspiera inwestycje i przedsięwzięcia na obszarze przygranicznym. Jak mówi marszałek Olgierd Geblewicz, program współpracy transgranicznej jest obecny w zachodniopomorskich projektach od 2005 r., gdy przeprowadzono kompleksowy remont mostu w Gryfinie na Odrze Wschodniej. Do tej pory w ten sposób zrealizowano dziewięć inwestycji. Kolejną jest właśnie zakończona przebudowa ul. Szczecińskiej w Tanowie w ciągu DW nr 115. Wykonawcą robót budowlanych była firma Strabag.

- To przedsięwzięcie o dużym znaczeniu transgranicznym, ponieważ zmodernizowany został ciąg komunikacyjny prowadzący do przejścia granicznego w Dobieszczynie. Ta trasa do Niemiec, oczywiście w czasach przed pandemią i wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu, cieszyła się dużą popularnością wśród zmotoryzowanych i rowerzystów – podkreśla Olgierd Geblewicz. – Przebudowana DW115 ma, oczywiście, służyć również mieszkańcom Tanowa i okolic. Dojazd do pracy, do szkoły w Szczecinie będzie teraz bardziej komfortowy i bezpieczniejszy - dodaje marszałek.

Inwestycja w Tanowie ma także duże znaczenie w kontekście budowy zakładów produkujących propylen i polipropylen - tzw. Polimerów Police, która wymusiła korekty w projekcie drogowym, m.in. poszerzenie wewnętrznego pierścienia ronda na skrzyżowaniu DW 114 i 115. Związane to było z dużym wzrostem dostaw materiałów budowlanych do terenu budowy, a tym samym wzrostem ruchu ciężkiego. Jadący ze Szczecina – przez Głębokie - do Polic i w kierunku Dobieszczyna mogą teraz korzystać z bezpieczniejszego skrzyżowania dróg wojewódzkich i całkowicie przebudowanego ponad dwukilometrowego odcinka DW 115. Drogowe przejście przez Tanowo to zupełnie nowy standard obsługi ruchu miejscowego i tranzytowego. Większy komfort dla zmotoryzowanych, ale także dla pieszych i rowerzystów.

- Przed przebudową na wielu odcinkach drogi brakowało chodników, a ruch pieszy odbywał się poboczami gruntowymi. Teraz mamy tu jednostronny ciąg pieszo-rowerowy oraz ciąg pieszy, częściowo oddzielony od jezdni pasem zieleni – mówi Michał Żuber, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który realizował inwestycje.

Istotną częścią inwestycji jest budowa kanalizacji deszczowej - wcześniej główna ulica w Tanowie była odwadniana powierzchniowo, przez co w czasie deszczu tworzyły się duże i niebezpieczne kałuże. Powstały też bezpieczniejsze przejścia dla pieszych. Zamontowano m.in. dodatkowe oświetlenie, którego nie było w pierwotnej wersji projektu.

Koszt inwestycji zrealizowanej w Tanowie, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 115, to ponad 20,3 mln zł. Dofinansowanie w ramach Programu INTERREG Va stanowi prawie 61 proc. środków kwalifikowalnych.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację