reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Air Cargo szansą dla Portu Lotniczego w Goleniowie

Podczas konferencji „Czy leci z nami paczka? Spokojnie, to tylko air cargo” uczestnicy dyskutowali na temat transportowania ładunków drogą powietrzną.

Cargo szansą dla portu lotniczego w Goleniowie

na zdjęciu: konferencja: "Czy leci z nami paczka? Spokojnie, to tylko air cargo"

Transport ładunków samolotami to najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek usług transportowych na świecie. W Polsce fracht lotniczy nadal stanowi niewielką część łańcuchów logistycznych.

Według raportów Urzędu Lotnictwa Cywilnego w pierwszym kwartale 2023 roku przez polskie porty lotnicze przetransportowano ponad 45 tysięcy ton cargo „on board”. 13,3 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku i aż 65 procent więcej niż od stycznia do marca 2019 roku.

– Dziękuję za przyjęcie zaproszenia do debaty, której temat jest bardzo istotny. Bo logistyka to nasza domena. To specjalność Pomorza Zachodniego. W ostatnich latach ta dziedzina zmienia się bardzo istotnie. Unowocześnia się. Staje się coraz bardziej intermodalna. Wiemy doskonale, że to jest przyszłość. Wszyscy chcą mieć towary, części i różnego rodzaju inne dobra jak najszybciej. Na czas. I to jest istotny element wzmocnienia naszej zachodniopomorskiego gospodarki – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz, rozpoczynając dzisiejszą konferencję.

Jako przykład rozwoju dla portu lotniczego w Goleniowie przytoczono port lotniczy w belgijskim Liege.

– Ten belgijski port był w standardzie Goleniowa, a początkowo to znacznie niżej. Coś jak lotnisko w Dąbiu, lądowały tam awionetki – opisywał Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka ds. gospodarczych. – W 1994 roku powołano spółkę, która uruchomiła tam port lotniczy, od początku zorientowany na transport towarów – dodał.

Ściągnięto wielkie firmy spedycyjne i transportowe. W latach 1997-2008 zainwestowano tam 100 milionów euro. W 2010 r. wydłużono pas startowy, rozbudowano infrastrukturę, pojawił się duży operator z Chin. Przychody lotniska sięgnęły 100 milionów euro.

– Co jest podstawą sukcesu Liege? Znajduje się w sercu złotego towarowego trójkąta w Europie. Między Amsterdamem, Frankfurtem i Paryżem – wyjaśnił Rafał Zahorski. – Ten port lotniczy pracuje 24 godziny na dobę. Siedem dni w tygodniu. Jest świetnie skomunikowany z Antwerpią i Rotterdamem. Kolejny jego wielki atut to multimodalność – podkreślał Zachorski.

Zdaniem Zahorskiego zaletą Goleniowa jest dobre skomunikowanie – droga S3 i budowana droga S6.

– Blisko jest Berlin, który nigdy nie będzie cargo – wyjaśniał Rafał Zahorski. – Receptą na problemy finansowe portu lotniczego nie jest redukcja kosztów, tylko rozwój. Właśnie pod cargo. W tej lokalizacji świetlana przyszłość przed nami. Ale to oczywiście będzie proces, nie rewolucja – podsumował Zahorski.

Pomorze Zachodniego jest zagłębiem e-commercowym. Działa tu wiele firm logistycznych, spedycyjnych, transportowych. Ich współpraca pozwoli na rozwój air cargo w Goleniowie. To szansa również na korzyści biznesowe.

Konferencja współorganizowana była przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pomorze Zachodnie

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.