- #Region
- Opublikowano:
Olgierd Geblewicz laureatem Zielonego Feniksa
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz znalazł się wśród laureatów przyznawanej przez Fundację na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki nagrody "Zielony Feniks". Marszałek otrzymał ją za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki.

- Bardzo cieszy nas to, że wysiłki naszego regionu zostały docenione i otrzymaliśmy nagrodę ekologiczną, którą jest Zielony Feniks. Mam świadomość, że są to wysiłki naszych mieszkańców i naszych firm do tego, żebyśmy byli bardziej eko, żebyśmy produkowali coraz więcej zielonej energii i umacniali się w tym działaniu na pozycji lidera - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Statuetka Zielonego Feniksa została po raz pierwszy przyznana w 2009 roku i od tamtej pory jest ona wręczana co roku. Laureaci wyróżniani są: za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki, za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych oraz za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się co roku podczas gali w ramach Festiwalu Ekoenergetyki. W tym roku to prestiżowe wydarzenie, którego celem jest promocja zrównoważonej energetyki w Polsce, z uwagi warunki epidemiczne odbyło się w internecie.
Zarząd województwa zachodniopomorskiego od wielu lat wspiera działania służące rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Już w 2010 r. opracowany został pierwszy dokument poświęcony sektorowi energetycznemu pn.: „Program rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim do 2015 r. z częścią prognostyczna do 2030 r.”. Kompleksowa diagnoza branży pozwoliła wskazać miejsca zagrożone niedoborem mocy, obszary pozbawione dostępu do gazu, a także najlepsze dla lokalizacji OZE, przemysłu, mieszkalnictwa czy usług. Dokument zdefiniował również priorytety inwestycyjne w zakresie elektroenergetyki, gazownictwa, OZE i ciepłownictwa. Te cele są realizowane m.in. dzięki wsparciu środkami RPO WZ 2014-2020. Na działania związane ze zwiększeniem wykorzystania OZE, modernizacją energetyczną budynków mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznych, rozwojem kogeneracyjnych źródeł energii, w latach 2016 – 2020 przeprowadzono łącznie 17 konkursów. Do dofinansowania skierowano 265 projektów na kwotę ponad 431 mln zł.
Od trzynastu lat samorząd województwa jest także współorganizatorem konferencji pn.: "Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionu". Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem i skupia środowiska związane z zagadnieniami poszanowania energii, zagadnieniami OZE, gospodarką niskoemisyjną. Warto podkreślić również współpracę samorządu wojewódzkiego ze szkołami ponadpodstawowymi o profilu nauczania OZE i elektroenergetyka. W ramach współpracy ogłaszane są również konkursy dla młodzieży.
Dodatkowo w ubiegłym roku województwo zachodniopomorskie i Akademia Morska w Szczecinie byli organizatorami międzynarodowego konkursu MEWy. Jego uczestnicy, uczniowie ze szkół ponadpodstawowych oraz studenci i doktoranci, przedstawili wizjonerskie prezentacje z pomysłami na temat trendów rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda