Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 55 319 | Zgonów: 1 858 | Wyzdrowiało: 38 162


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 927 | Zgonów: 23

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 20 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 14 sierpnia 2020 roku, godzina: 10.39 | Kliknij i przeczytaj raport


  • #Region
  • Opublikowano:

Pomorze Zachodnie zakupiło dwa nowoczesne pociągi hybrydowe

Pomorze Zachodnie podpisało umowę na zakup dwóch nowoczesnych pociągów hybrydowych, które ułatwią podróżowanie m.in. na trasie Szczecin Główny – Kołobrzeg – Koszalin.

– Chcemy żyć na Pomorzu Zachodnim zgodnie z naturą. Zakup hybryd wpisuje się w tę strategię. Dzięki nim zadbamy o środowisko i ograniczymy koszty. Przede wszystkim pojazdy zapewnią większy komfort podróży – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Na Pomorzu Zachodnim jest około 40% niezelektryfikowanych linii kolejowych. Pojazdy dwusilnikowe pozwolą na podróż bez przesiadki np. ze Szczecina do Koszalina.

Wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj podkreśla z kolei, że Pomorze Zachodnie jest obecnie liderem w kraju pod względem nowoczesnego taboru.

– W 2013 roku przeprowadziliśmy modernizacje pociągów, potem przyszły zakupy pojazdów elektrycznym i spalinowych. Umowa na zakup pojazdów hybrydowych to kamień milowy w naszych inwestycjach – powiedział Tomasz Sobieraj.

Zgodnie z umową, zakupione pociągi hybrydowe mają pojawić się na torach nie później niż do końca 2021. Jest deklaracja ze strony wykonawcy, że pociągi na trasy wyjadą jeszcze w tym roku.

Dysponowanie takimi pojazdami pozwoli na stworzenie lepszej oferty rozkładu jazdy poprzez wprowadzenie bezpośrednich pociągów relacji Szczecin Główny – Kołobrzeg – Koszalin. Trasa licząca 177 kilometrów łączy dwa największe miasta Pomorza Zachodniego. Na ponad stukilometrowym odcinku Kołobrzeg – Goleniów jest niezelektryfikowana.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pomorze Zachodnie