reklama


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Polsce: 36 155 | Zgonów: 1 521 | Wyzdrowiało: 23 966


Potwierdzone przypadki #koronawirusa w Zachodniopomorskiem: 621 | Zgonów: 22

Potwierdzone przypadki #koronawirusa w powiecie polickim: 12 | Zgonów: 0

Data aktualizacji: 6 lipca 2020 roku, godzina: 10.34 | Kliknij i przeczytaj raport


  • #Region
  • Opublikowano:

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy poszerza się o kolejne zestawy wsparcia

Jeszcze w czerwcu Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy poszerzy się o kolejne narzędzia, które pomogą w przeciwdziałaniu oraz minimalizowaniu skutków pandemii COVID-19 na Pomorzu Zachodnim. Uruchomione zostaną dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, które zostaną przeznaczone na pomoc przedsiębiorcom oraz wsparcie dla jednostek ochrony zdrowia.

– Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania skutkom pandemii na Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek pandemii koronawirusa, będą mogli skorzystać z bezzwrotnych grantów. Będą one mogły być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Ich wysokość wyniesienie od 7 do 160 tysięcy złotych – w zależności od wielkości firmy i okresu finansowania.

Granty pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa i rozliczane będą w uproszczony sposób. Wsparcie z poziomu regionalnego kierowane będzie do mikro- i małych firm, natomiast firmy średnie będą mogły starać się o pomoc na zbliżonych zasadach w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Łącznie na ten cel zostanie przekazanych około 50 milionów złotych. Wsparcie powinno zostać uruchomione jeszcze w czerwcu po zakończeniu konsultacji ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców dotyczących szczegółowych parametrów wsparcia.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kontynuowane będzie również wsparcie służb medycznych i ratowniczych. Budżet tych działań jest szacowany na minimum 5 milionów złotych i obejmie dofinansowanie zakupu środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu, o które będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19.

– Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia i oraz pomoc dla regionalnej gospodarki. Chociaż udało się dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej – ich pracowników i podopiecznych. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami o zdrowie mieszkańców regionu i kondycję zachodniopomorskich firm – dodał marszałek Olgierd Geblewicz.

Szczegółowe informacje o datach uruchomienia naborów wniosków w przypadku obu nowych form wsparcia oraz instytucjach, które będą je przyjmować poznamy w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda