reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Kosztują niewiele a mogą uratować komuś życie

Kosztują zaledwie około 100 złotych, a ratują ludzkie życie. Mowa o czujnikach czadu, czyli urządzeniach, które wykrywają ulatniający się tlenek węgla, badając na bieżąco poziom stężenia gazów w pomieszczeniu.

Detektor informuje mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom.

Dlaczego czad nazywany jest „cichym zabójcą”? Przede wszystkim dlatego, że jest bezwonny i bezbarwny i bez specjalnego urządzenia jest praktycznie niewykrywalny przez człowieka. Powstaje wskutek niepełnego spalenia paliwa organicznego (gaz ziemny, drewno, węgiel) w urządzeniu grzewczym. Rozprzestrzenia się, mieszając z cięższym od siebie powietrzem. Jest silnie trującym gazem.

Warto pamiętać o rokrocznych przeglądach zarówno instalacji, jak i przewodów kominowych. Nakazuje to Polskie prawo. Rygorystyczne przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zatruciem tlenku węgla.

Czujniki montuje się w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze. Aby były skuteczne, powinno się je montować około 150 cm nad podłogą. Po jego instalacji należy pamiętać o sprawdzaniu stanu baterii.

Zatrucie czadem może spowodować poważne zmiany w organizmie, a nawet śmierć, jeżeli poszkodowanemu nie zostanie udzielona pomoc na czas.

W ciągu roku z powodu zatrucia czadem umiera w Polsce około 1 000 osób.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pixabay

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.