reklama
reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Od 8 stycznia przestaną obowiązywać recepty papierowe. Ich miejsce zajmą e-recepty

Od 8 stycznia przestaną obowiązywać recepty papierowe. Ich miejsce zajmą e-recepty, o których pacjent może być informowany za pomocą wiadomości sms lub e-maili.

Największe korzyści będzie miała z niej ta osoba, która założy sobie Internetowe Konto Pacjenta. W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma przepisane mu leki. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.

W innym przypadku otrzymasz od lekarza wydruk informacyjny, na podstawie którego farmaceuta wyda Ci przepisany lek. Co ważne e-recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez konieczności odwiedzania gabinetu.

Co należy zrobić, by założyć sobie Internetowe Konto pacjenta?

Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, korzystając np. z posiadanego konta w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu Zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć Profil Zaufany, dostępny jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

Co zyskujesz dzięki e-recepcie?

Jeżeli lekarz przepisał Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis recepty i nie utracisz refundacji – każdy lek możesz bowiem kupić w dowolnej aptece. Ponadto nie ma ryzyka, że otrzymasz nieprawidłowy lek z powodu nieczytelnej dla farmaceuty recepty. Wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Każdą e-receptę bez problemu zrealizujesz w dowolnej aptece w całym kraju.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pixabay

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.