reklama
nekrolog
reklama

Od 8 stycznia przestaną obowiązywać recepty papierowe. Ich miejsce zajmą e-recepty

Od 8 stycznia przestaną obowiązywać recepty papierowe. Ich miejsce zajmą e-recepty, o których pacjent może być informowany za pomocą wiadomości sms lub e-maili.

Największe korzyści będzie miała z niej ta osoba, która założy sobie Internetowe Konto Pacjenta. W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma przepisane mu leki. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.

W innym przypadku otrzymasz od lekarza wydruk informacyjny, na podstawie którego farmaceuta wyda Ci przepisany lek. Co ważne e-recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez konieczności odwiedzania gabinetu.

Co należy zrobić, by założyć sobie Internetowe Konto pacjenta?

Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, korzystając np. z posiadanego konta w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu Zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć Profil Zaufany, dostępny jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

Co zyskujesz dzięki e-recepcie?

Jeżeli lekarz przepisał Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis recepty i nie utracisz refundacji – każdy lek możesz bowiem kupić w dowolnej aptece. Ponadto nie ma ryzyka, że otrzymasz nieprawidłowy lek z powodu nieczytelnej dla farmaceuty recepty. Wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Każdą e-receptę bez problemu zrealizujesz w dowolnej aptece w całym kraju.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pixabay