reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Bednarek: w powiecie polickim sytuacja jest stabilna

Na terenie powiatu polickiego śnięte ryby są wyławiane jedynie w okolicach Siadła Dolnego. Poza tym - jak informuje starosta Andrzej Bednarek - sytuacja jest stabilna.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Policach

na zdjęciu: Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Policach

W czwartek, 26 sierpnia, na temat sytuacji na Odrze rozmawiano w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Policach. W spotkaniu wzięli udział m.in.: burmistrz Polic Władysław Diakun, zastępca komendanta powiatowego państwowej straży pożarnej w Policach bryg. Piotr Tuzimek, komendant powiatowy policji insp. Mariusz Bajor, komendant Straży Miejskiej w Policach Dawid Bałuch, zastępca powiatowego lekarza weterynarii, przedstawiciele: Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Policach, Społecznej Straży Rybackiej, Starostwa Powiatowego w Policach, Urzędu Miejskiego w Policach oraz Urzędu Gminy w Kołbaskowie.

Można już korzystać z Zalewu Szczecińskiego. Zakaz na Odrze przedłużony do odwołania

Można już korzystać z wód Zalewu Szczecińskiego oraz Roztoki Odrzańskiej. Do odwołania przedłużony został z kolei zakaz korzystania z Odry.

Port w Nowym Warpnie

na zdjęciu: Port w Nowym Warpnie

Decyzję w tej sprawie wydał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz obowiązuje na odcinku od południowej granicy województwa zachodzniopomorskiego do dalby (pal wbity w dno wykorzystywany w żegludze do różnych celów) umieszczonej na północnym cyplu wyspy Wielki Karw, tj. mniej więcej do wysokości polickiej Jasienicy. Oznacza to, że dzikie kąpielisko na "Mijance" nadal jest objęte zakazem wejścia do wody.

Strażacy w dalszym ciągu napowietrzają Odrę. Pomagają im strażacy z Grupy Azoty Police

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach w dalszym ciągu prowadzą działania związane z napowietrzaniem Odry.

Trwa napowietrzanie Odry

na zdjęciu: Jedna z uruchomionych pomp do napowietrzania Odry

– Do pomocy w ratowaniu środowiska naturalnego włączyła się również Zakładowa Straż Pożarna Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police S.A., użyczając dwa działka wodno-pianowe o wydajności 2400 litrów na minutę – mówi Piotr Tuzimek, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

Ponad półtorej tony śniętych ryb wyłowili dziś strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Polickiego

Dziś strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Polickiego wraz z wędkarzami z koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Okoń” w Skolwinie wyłowili około 1,5 tony śniętych ryb z rejonu Odry, począwszy od miejscowości Moczyły po miejscowość Kurów.

Śnięte ryby wyłowione z Odry

na zdjęciu: Ponad 1,5 tony śniętych ryb wyłowiono dziś z Odry

– W naszych działaniach uczestniczyło 14 osób na siedmiu jednostkach pływających – mówi Grzegorz Krzywiec, komendant Społecznej Staży Rybackiej Powiatu Polickiego.

Społeczna Straż Rybacka z Powiatu Polickiego wyłowiła około 100 kilogramów śniętych ryb

Dziś Społeczna Straż Rybacka z Powiatu Polickiego pływała po Odrze, wyławiając z rzeki śnięte ryby. W sumie wyłowiono około 100 kilogramów.

Śnięte ryby wyłowione z Odry

na zdjęciu: Śnięte ryby wyłowione dziś z Odry

Wśród wyciągniętych dzisiaj martwych ryb były m.in. sandacze, z których największy miał 93 cm, ponad 100-centymetrowe szczupaki, bolenie, leszcze, płocie i okonie.

Śnięte ryby pojawiły się w Siadle Dolnym i Moczyłach [zdjęcia]

W Siadle Dolnym (gmina Kołbaskowo) pojawiły się w Odrze śnięte ryby. Prawdopodobną przyczyną ich śnięcia jest gwałtowny spadek ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Straż Pożarna

na zdjęciu: Strażacy ratujący ryby w Odrze

Mieszkańcy Siadła Dolnego zauważyli, że po wpuszczeniu do odpowiednio natlenionej wody stan żywych ryb zdecydowanie się poprawia. Te, które żyją jeszcze w Odrze, podpływają do powierzchni wody próbując za wszelką cenę zaczerpnąć powietrza atmosferycznego.

Zachodniopomorskie: na Odrze ustawiono już 26 zapór

Dzięki ustawieniu 26 zapór w 15 miejscach prawdopodobnie udało się już przerwać proces wtórnego skażenia rzeki, do którego dochodzi w wyniku rozkładania się martwych ryb. Informacje na ten temat przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Zapora ustawiona w Widuchowej

na zdjęciu: Zapora ustawiona w Widuchowej

- Postawiliśmy w 15 miejscach 26 zapór, udało nam się, mam nadzieję - jeszcze mówię to warunkowo - w dużej mierze przerwać ten proces. Jeszcze trudno powiedzieć, że udało nam się tę walkę wygrać, ale informacje, które spływają są optymistyczne - przekazał wojewoda.

Kolejne dwie zapory ustawiono na Odrze. Tym razem w okolicy Mostu Cłowego

Jak informuje Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście również portowa straż pożarna włączyła się w działania polegające na usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze.

Kolejne dwie zapory na Odrze

na zdjęciu: Zapory ustawili strażacy z Portu Szczecin – Świnoujście

W okolicach Mostu Cłowego w Szczecinie strażacy postawili kolejne dwie zapory wodne.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.